První oběť koronaviru v americkém námořnictvu. Zemřel námořník z lodi USS Theodore Roosevelt

Na letadlové lodi USS Theodore Roosevelt, která je v souvislosti s koronavirem nejpostiženější americkým plavidlem, zemřel první námořník. S odkazem na americké námořnictvo o tom informoval server The Washington Post. Pozitivních na covid-19 je nejméně 585 z asi 4800 členů posádky. Víc než 4000 námořníků bylo podle CNN z lodi evakuováno a izolováno v hotelech na Guamu, kde USS Theodore Roosevelt kotví.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americká letadlová loď USS Theodore Roosevelt

Americká letadlová loď USS Theodore Roosevelt | Foto: Brandon Richardson/US Navy | Zdroj: Reuters

Námořníka minulý týden ve čtvrtek přesunuli na jednotku intenzivní péče nemocnice amerického námořnictva na Guamu. Pozitivně testován byl 30. března a poté byl izolován, uvedlo námořnictvo.

‚Nejsme ve válce. Námořníci nemusí umírat.‘ Na americké letadlové lodi se šíří koronavirus

Číst článek

„Naše myšlenky jsou s rodinou námořníka z lodi USS Theodore Roosevelt, který prohrál bitvu s virem,“ reagoval podle The Washington Post na smrt námořníka ministr obrany Mark Esper.

„Je to velká ztráta pro loď a pro naše námořnictvo,“ řekl náčelník námořních operací admirál Mike Gilday a vyjádřil nejhlubší soustrast rodině. „Slibujeme naši plnou podporu lodi a posádce, zatímco pokračuje v boji proti koronaviru. Zatímco naše lodě, ponorky a letadla jsou vyrobeny z oceli, námořníci jsou skutečnou silou našeho námořnictva.“

Většina posádky letadlové lodi je momentálně izolovaná v hotelech na Guamu, čtyři námořníci ale museli být podle CNN převezeni do vojenské nemocnice amerického námořnictva. Všichni jsou ale podle ministerstva obrany ve stabilizovaném stavu a nikdo není na jednotce intenzivní péče ani nepotřebuje ventilátor.

Testováno bylo asi 92 procent členů posádky. Na lodi podle CNN musí být přibližně 1000 členů posádky, aby se starali o klíčové funkce lodě včetně chodu jaderných reaktorů.

Druhá oběť v ozbrojených silách

USS Theodore Roosevelt zakotvila na Guamu 27. března. O tři dny později napsal kapitán Brett Crozier dopis Pentagonu, ve kterém vyzývá velení námořnictva k poslání lodě do karantény. Poukázal na to, že nákaza se rychle šíří a že není možné na palubě, kde jsou stísněné podmínky, námořníky od sebe izolovat.

Nemocnicím ve Spojených státech docházejí léky. V ohrožení jsou astmatici i pacienti na plicní ventilaci

Číst článek

„Nejsme ve válce. Námořníci nemusí umírat,“ napsal Crozier Pentagonu v dopise, který zaslal i médiím. „Jsou nezbytná opatření. Stažení většiny posádky z americké jaderné letadlové lidi a jejich izolování na dva týdny se může zdát jako výjimečné opatření. Je to nezbytné riziko,“ dodal.

Úřadující ministr námořnictva Thomas Modly v reakci na zveřejnění dopisu Croziera odvolal a nyní je vyšetřován. Sám pak rezignoval minulý týden poté, co se vydal na Guam a v patnáctiminutovém projevu vysílaným reproduktory na lodi kritizoval bývalého kapitána a všechny, co jej podporovali. O den později se za svá slova omluvil.

V americkém námořnictvu je nakaženo nemocí covid-19 929 lidí – více než polovina tak připadá na posádku lodi USS Theodore Roosevelt. Mrtvý námořník je druhým členem amerických ozbrojených sil, který nemoci podlehl. Tím prvním byl sedmapadesátiletý kapitán Národní gardy New Jersey Douglas Hickok, který pracoval jako asistent lékaře. Pozitivně testován byl 21. března a o týden později nemoci podlehl.

pj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme