Zmutovaný koronavirus na jihu Anglie se může šířit rychleji. Neměl by ale vyvolávat těžší případy nemoci

Nový kmen koronaviru SARS-CoV-2 detekovaný na jihu Anglie se může šířit rychleji než ostatní. Usuzují to experti britské vlády v čele s hlavním poradcem pro zdravotnické otázky Chrisem Whittym. Ten v sobotu v prohlášení uvedl, že o věci byla informována Světová zdravotnická organizace (WHO). Kabinet Borise Johnsona v sobotu odpoledne výrazně zpřísnil opatření v Londýně a na jihu Anglie.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový koronavirus: snímek viru SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc COVID-19, pod elektronovým mikroskopem. Výběžky na vnějším okraji vytvářejí podobu koróny či koruny, dle čehož se koronaviry označují. Fotografie od amerického úřadu National Institute of Health | Foto: NIAID-RML/National Institute of Health | Zdroj: Flickr | CC0 1.0,©

Anglie v těchto dnech zažívá prudký nárůst denních počtů nově potvrzených infekcí a ministr zdravotnictví Matt Hancock už před několika dny vývoj spojoval s novou variantou koronaviru. Při vystoupení na půdě parlamentu zároveň řekl, že nic nenasvědčuje tomu, že by zmutovaný virus vyvolával těžší případy nemoci covid-19 nebo že by u něj neúčinkovaly vyvinuté vakcíny.

Británie v sobotu zaznamenala 27 052 nových případů onemocnění covidem-19 a 534 úmrtí pacientů s pozitivním testem, uvedla agentura Reuters s odvoláním na vládu. O den dříve to bylo 28 507 nových případů a 489 úmrtí.

🚨 Statement from @Professor Chris Whitty on the new strain of coronavirus identified in the south east:

14:01 – 19. 12. 2020

21 15

Britská média ovšem informovala, že v zákulisí v souvislosti s novým kmenem panovaly obavy. Kvůli zhoršení epidemické situace na jihu Anglie se tento týden zpřísnila opatření pro Londýn a jeho okolí.

„V důsledku rychlého šíření nové varianty, dat z předběžného modelování a rychle rostoucího výskytu nákaz na jihovýchodě má nyní poradní skupina pro nové a nastupující respirační virové hrozby (NERVTAG) za to, že nový kmen se může šířit rychleji,“ uvedl v prohlášení Whitty. On a jeho spolupracovníci situaci dál analyzují, zároveň je podle něj důležitější než kdy dřív, aby obyvatelé dodržovali zásady boje proti covidu-19.

Christmas cancelled for millions: London and most of South East to enter Tier 4 lockdown tomorrow trib.al/iFpZazP

17:22 – 19. 12. 2020

140 198

Další podrobnosti by mohly přijít po 16.00 londýnského času (17.00 SEČ), kdy má před novináře společně s Whittym a vrchním poradcem pro vědecké otázky Patrickem Vallancem vystoupit premiér Johnson. Ten se podle zpravodajské společnosti BBC už v pátek zapojil do mimořádného jednání o možnosti zavedení nových restrikcí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme