V Německu se za den zdvojnásobil počet nakažených koronavirem. Nové případy hlásí i Vídeň

Zdravotníci připraveni na pomoc pacientům, kteří se nakazili nemocí COVID-19 v jihokorejském městě Tegu | Foto: Yonhap | Zdroj: Reuters
  • Počet infikovaných nemocí COVID-19 se v Německu oproti sobotě téměř zdvojnásobil. Ministerstvo zdravotnictví tam eviduje celkem 177 případů. V oblasti Porýní-Vestfálsko zůstává nejvíce zasaženou částí. Nemoc zde postihla i čtyři školkové děti.
  • Další čtyři nově nakažené ohlásilo i Rakousko, kde celková bilance tak vzrostla na 14 pacientů. Dva nově nakažení jsou obyvatelé Vídně a zůstávají v domácím léčení.
  • Spojené státy hlásí první úmrtí pacienta, který se nakazil novým typem koronaviru. Podle zdravotnických úřadů pacient zemřel ve státě Washington na západním pobřeží USA.
  • První případy úmrtí na nákazu koronavirem oznámila v sobotu i Austrálie a v neděli ráno Thajsko.
  • Koronavirem se k nedělní 13. hodině ve světě nakazilo 86 987 lidí a z thonákaze podlehli v 2 979 případech. Celkem se zdravotníkům podařilo vyléčit 42 596 pacientů.

Sledujeme online Praha (Aktualizováno: 14:13 1. 3. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Článek pokračuje pod online reportáží:

Kvůli novému typu koronaviru, který se od prosince rozšířil z Číny už do šesti desítek zemí světa, přijala v sobotu další opatření například Francie, která zakázala veřejná shromáždění s účastí více než 5000 osob. Turecko, kde se zatím žádný případ nákazy nepotvrdil, oznámilo od neděle zrušení leteckého spojení s Itálií, Irákem a Jižní Koreou.

Už dříve zakázala Ankara spojení s Čínou a Íránem. Právě tyto země jsou nákazou postiženy nejvíce. Česká republika zatím žádný případ nemá, ale ve středu se v Praze kvůli šíření nákazy v Evropě uskuteční schůzka visegrádské čtyřky.

Německo

V Německu se počet infikovaných novým typem koronaviru oproti sobotě takřka zdvojnásobil, ministerstvo zdravotnictví k neděli eviduje celkem 117 případů.

Nejpostiženější německou spolkovou zemí zůstává Severní Porýní-Vestfálsko, kde bylo zaznamenáno 66 případů. Zde nemoc COVID-19, kterou koronavir způsobuje, postihla i čtyři děti školky, jejíž vychovatelka se dříve nakazila. Všem se ale daří dobře.

V pátek se nákaza potvrdila u vychovatele z družiny základní školy v Bonnu a nově byla vzata do karantény také škola v Mönchengladbachu, u jejíhož učitele byl koronavirus rovněž potvrzen.

Rakousko

Sousední Rakousko ohlásilo čtyři nově nakažené, celková bilance tak v alpské republice vzrostla na 14 případů.

Mezi nově infikovanými jsou dva obyvatelé Vídně, kteří se ale vzájemně neznají, a německý pár. Němci se pravděpodobně nakazili ve vlasti, neboť před cestou do Rakouska se zúčastnili karnevalu, ke kterému byla již dříve nákaza vystopována.

Němci a ani oba Vídeňané díky příznivému vývoji nepobývají v nemocnici. Němci jsou v izolaci v hotelu a Rakušané doma, uvedly úřady.

Rakouské ministerstvo zdravotnictví k novým případům uvedlo, že je mimořádně důležité určit okruh osob, se kterými se infikovaní dostali do kontaktu. To je podle ministerstva v Rakousku díky omezenému počtu nakažených stále možné. 

První úmrtí

Novým typem koronaviru se ve světě od prosince nakazilo přes 85 700 lidí, z nichž na 2900 jich zemřelo, drtivá většina v Číně. Na 39 800 lidí se ale z nákazy zotavilo. Počty infikovaných rostou nyní nejvíce v Jižní Koreji, kde se v sobotu počet potvrzených případů zvýšil o 813 na asi 3150.

První úmrtí na koronavirus v neděli oznámila Austrálie. Obětí nákazy se stal 78letý muž, který byl do Austrálie evakuován z výletní lodi Diamond Princess, jež byla počátkem února umístěna do karantény u japonských břehů. Australan zemřel v neděli ráno v nemocnici ve městě Perth, uvedly australské zdravotnické úřady. Svou první oběť koronaviru ohlásilo v neděli také Thajsko, informovala agentura Reuters.

První thajskou obětí nového koronaviru je 35letý muž, který kromě nemoci COVID-19 trpěl také horečkou dengue. V Thajsku byl nový koronavirus zatím diagnostikován u 42 lidí, z nichž 30 se již vyléčilo a 11 zůstává nadále v nemocnicích, sdělily thajské úřady.

Školy zůstanou zavřené

Z evropských zemí je nejvíce zasažena Itálie, kde v sobotu úřady oznámily další dvě stovky nových případů nákazy, čímž celkový počet vzrostl na 1128. Počet obětí v Itálii je už 29. Nejvíce zasažené italské regiony Lombardie, Emilia-Romagna a Benátsko oznámily, že školy tam zůstanou zavřeny další týden.

Známá fakta o koronaviru přehledně: mapa, příznaky i léčba nákazy, která se šíří za hranicemi Číny

Číst článek

Z Evropy má po Itálii nejvíce potvrzených případů Francie, kde v sobotu počet nakažených dosáhl stovky, 12 osob už se ale z nemoci zotavilo. Německo hlásí už téměř osm desítek nakažených a Španělsko 51.

U českých hranic

První oběť v sobotu oznámily Spojené státy, stal se jí vážně nemocný muž, kterému bylo přes 50 let. Na koronavirus umírají zejména lidé, kteří mají i jiné zdravotní problémy. USA také oznámily nová opatření proti šíření epidemie. Kromě občanů Íránu nepovolí do země vstup ani cizím státním příslušníkům, kteří navštívili v posledních 14 dnech Írán. USA zvažují též uzavření americko-mexické hranice.

Spojené státy už také kvůli koronaviru odložily plánované setkání vůdců zemí jihovýchodní Asie, které se mělo konat v polovině března v Las Vegas. Bílý dům také odřekl úterní setkání amerického prezidenta Donalda Trumpa s rakouským kancléřem Sebastianem Kurzem.

Rakousko v sobotu oznámilo první dva případy nákazy ve spolkové zemi Dolní Rakousy, která přímo hraničí s Českem. V Česku dosud nebyl zaznamenán žádný případ, testováno zde bylo na 190 lidí a všechny testy skončily negativně. V domácí karanténě nařízené hygieniky kvůli obavám z nového typu koronaviru jsou v České republice tři stovky lidí.

Nákaza se šíří

Mezi státy, které registrují nákazu novým koronavirem, se v neděli zařadila Arménie. Infikovaným je 29letý občan, který se v pátek vrátil do vlasti ze sousedního Íránu, řekl premiér Nikol Pašinjan. Írán je centrem nákazy na Blízkém východě. Arménie na dva týdny hranice s Íránem uzavřela.

K latinskoamerickým státům postiženým novým koronavirem se v sobotu zařadil Ekvádor. Virem se nakazila ekvádorská žena mezi 70 a 80 lety, která žije ve Španělsku a do Ekvádoru přicestovala 14. února bez příznaků choroby. V následujících dnech se začala cítit špatně a dostala horečku. Podle náměstka ministryně zdravotnictví je v tuto chvíli pacientka v kritickém stavu v nemocnici.

onz, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme