Koronavirus má v Číně 170 obětí, nakaženo je bezmála 8000 lidí. První potvrzený případ nahlásil Tibet

Nový koronavirus si vyžádal v Číně už 170 obětí a na 7800 lidí je jím v této zemi nakaženo, informovala ve čtvrtek národní zdravotnická komise. U dalších asi 12 170 osob mají místní úřady na nový koronavirus podezření, uvedla agentura Reuters. První potvrzený případ nákazy oznámil v noci na čtvrtek Tibet, což znamená, že nový koronavirus je už ve všech regionech a provinciích Číny, uvedla agentura DPA.

Peking Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Novináři v Pekingu procházejí před vstupem na tiskovou konferenci kontrolou, během které jim je měřena teplota. Jedním z příznaků nemoci, kterou způsobuje nový koronavirus, je totiž zvýšená teplota.

Oběti jsou zatím jen v Číně a převážně jde o starší či už dříve jinak oslabené osoby (ilustrační foto). | Foto: Thomas Peter | Zdroj: Reuters

Koronavirus 2019-nCoV, který vyvolává onemocnění s příznaky chřipky a někdy může způsobit i zápal plic, byl v Číně ke čtvrtečnímu ránu místního času potvrzen u 7771 osob a 170 lidí na něj v této zemi zemřelo. Dosud místní úřady uváděly 6078 nakažených a 133 obětí.

Wuchanský koronavirus a jeho příznaky, šíření a léčba. Jak s nebezpečnou nemocí bojovat?

Číst článek

Kromě Číny, z jejíhož 11milionového města Wu-chan v provincii Chu-pej se začal šířit koncem loňského roku, je podle středeční zprávy Světové zdravotnické organizace hlášeno na sedm desítek potvrzených případů v 15 státech. V Česku zatím potvrzen nebyl.

Oběti jsou zatím jen v Číně a převážně jde o starší či už dříve jinak oslabené osoby. Na vývoji vakcíny pracují mimo jiné vědci v Číně, Rusku, Hongkongu či USA.

Země i jednotlivé firmy přijímají opatření proti šíření viru. Například švédský nábytkářský řetězec IKEA ve čtvrtek oznámil, že dočasně uzavřel všechny své prodejny v Číně kvůli šíření nového koronaviru. Už ve středu firma IKEA uvedla, že dočasně zavírá polovinu ze svých 30 obchodů v Číně.

Zrušené lety

Také aerolinky omezují lety do Číny, mimo jiné i kvůli poklesu poptávky o tyto spoje. Mezi posledními oznámily omezení Delta Air Lines, Air Canada či Air France. Francouzské aerolinky už 24. ledna zrušila lety do Wu-chanu a ve středu oznámily, že od pátku omezí lety do Šanghaje a do Pekingu na jeden denně. Zrušení všech přímých spojů s pevninskou Čínou s okamžitou platností ohlásily ve středu British Airways a Lufthansa.

Česko je dobře připravené, říká ke koronaviru šéf pražské kanceláře Světové zdravotnické organizace

Číst článek

Opatření kvůli novému koronaviru se dotkla i sportu. Z Číny byly mimo jiné přeloženy olympijské kvalifikační turnaje basketbalistek a fotbalistek a odloženo bylo na příští rok halové MS v atletice, které se mělo konat v březnu v Nan-ťingu. Ve čtvrtek čínská fotbalová asociace oznámila, že odkládá místní fotbalová utkání na všech úrovních.

Ve čtvrtek se má kvůli novému koronaviru znovu sejít krizový štáb Světové zdravotnické organizace, který rozhodne, zda nákazu prohlásí za globální stav zdravotní nouze.

Podle expertů by nový koronavirus asi neměl být tak smrtící jako SARS, který se začal šířit koncem roku 2002 v Asii a který ve světě do července 2003 usmrtil na 800 lidí z více než 8000 nakažených.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme