Koronavirus si nevybírá. Nakažení jsou herci nebo členové vlády ve Španělsku i v Británii

Koronavirová pandemie ukazuje světu jednu věc. Virus, který způsobuje nemoc COVID-19, nezastaví žádné hranice – státní ani společenské. Šíří se už ve více než 160 zemích světa a proniká prakticky všemi věkovými i socioekonomickými skupinami. Nevyhýbá se tak politikům ani celebritám.

Madrid / Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

U španělského premiéra Pedra Sáncheze se nákaza neprokázala, nemocná je ale jeho žena Begona Gomezová | Foto: Sergio Perez | Zdroj: Reuters

Virus pronikl mezi hollywoodské hvězdy (nakazili se třeba americký herec Tom Hanks a jeho žena Rita Wilsonová, britský herec Idris Elba nebo bondgirl Olga Kurylenková), známé sportovce (třeba hráč NBA Donovan Mitchell, fotbalista Paulo Dybala) nebo politické elity poměrně rychle.

Jejich životní styl totiž šíření infekce nahrává. Zpravidla vedou bohatý společenský život, hodně cestují a mají spoustu schůzek. A minulé týdny ukázaly, že každé setkání nebo podání ruky může být rizikové.

Své o tom ví třeba americký prezident Donald Trump. Ten měl šancí nakazit se hned několik. Setkal se – a spolu s ním i jeho spolupracovníci – s týmem brazilského prezidenta Jaira Bolsonara.

Později se ukázalo, že spolupracovník brazilské hlavy státu Fabio Wajngarten, který doprovázel Bolsonara na cestě do Spojených států, je nakažený. Všichni účastníci schůzek s brazilskou delegací na Floridě se posléze museli nechat otestovat. Pozitivní výsledek měl třeba starosta Miami Francis Suarez.

Koronavirus v politických kruzích. Bolsonarův poradce, který se setkal s Trumpem nebo manželka Trudeaua

Číst článek

Dalším člověkem, který mohl amerického prezidenta nakazit, byť nepřímo, je australský ministr vnitra Peter Dutton. Ten byl předminulý týden na pracovní cestě ve Spojených státech a během ní se setkal s ministrem spravedlnosti Williamem Barrem (který je aktuálně v izolaci) nebo Trumpovou dcerou Ivankou. Po návratu do vlasti se u něj objevily symptomy – bolest v krku, kašel a horečka, a tak se nechal testovat. S pozitivním výsledkem.

A do třetice: Trump se setkal s republikány Dougem Collinsem a Markem Medowsem, kteří se účastnili konference konzervativců, kde bylo několik účastníků pozitivně testovaných na přítomnost koronaviru. Oba poslanci zůstali v karanténě. Samotný prezident zatím nákaze uniká, víkendový test u něj virus neprokázal.

Nakažení ministři

Virus ovšem proniká do nejvyšší politiky i v řadě dalších zemí. V karanténě je už skoro týden třeba kanadský premiér Justin Trudeau, test totiž odhalil nemoc u jeho ženy. A i další kanadští politici, kteří na sobě pozorovali příznaky nemoci, se raději stáhli do izolace a tamní parlament se usnesl, že se až do 20. dubna nebude scházet.

Ve Velké Británii se nákaza dostala mezi členy vládního kabinetu. Nemoc má náměstkyně ministryně zdravotnictví Nadine Dorriesová, která byla mimo jiné i v kontaktu s premiérem Borisem Johnsonem.

Thanks for so many good wishes. It’s been pretty rubbish but I hope I’m over the worst of it now. More worried about my 84yo mum who is staying with me and began with the cough today. She is being tested tomorrow. Keep safe and keep washing those hands, everyone.

00:15 – 11. 03. 2020

3218 32876

Ještě více se ovšem virus rozšířil ve španělském vládním paláci Moncloa. Koronavirus má například ministryně pro rovnost Irene Monterová ze strany Podemos. Monterová, která je mimochodem partnerkou vicepremiéra a lídra strany Podemos Pabla Iglesiase, se mimo jiné účastnila masových akcí v Madridu u příležitosti oslav Mezinárodního dne žen.

Ayer noté síntomas. Me han hecho la prueba del COVID-19 y he dado positivo. Voy a permanecer en casa con mi familia y desarrollando mi trabajo por medios telemáticos hasta que lo indiquen las autoridades sanitarias. Me encuentro bien.

11:30 – 12. 03. 2020

7677 59526

Předminulý týden se na jedné akci setkala také s královnou Letizií. U ní sice test vyšel negativně, přesto královská rodina zrušila svůj program. Dalším nakaženým členem vlády je Carolina Dariasová, ministryně pro regionální politiku, rovněž z hnutí Podemos. A pak je tu premiér Pedro Sánchez. Nákaza se u něj sice neprokázala, nemocná je nicméně jeho žena Begona Gomezová. Nakažení jsou i politici z řad lidovců nebo strany Vox.

Vítězství nad koronavirem přijde dřív, než lidé myslí, vzkázal Američanům Trump

Číst článek

Pokud jde o politické „penzisty“, média přinesla zprávu, že onemocněl někdejší generální tajemník NATO, 77letý Javier Solana.

Podobně dlouhý je i výčet nakažených italských politiků. Onemocněl poslanec Demokratické strany Luca Lotti, dále šéf stejné strany Nicola Zingaretti a o víkendu na seznamu nakažených přibyla třeba náměstkyně ministryně školství Anna Ascaniová a náměstek ministra zdravotnictví Pierpaolo Sileri.

Nekontrolovatelné šíření viru ukazuje, že před nemocí nikoho neochrání peníze ani vliv. „Je jedno, jestli jste jedním z nejvlivnějších politických lídrů. Nikdo není imunní,“ řekla listu The New York Times analytička Leslie Vinjamuriová z britského think tanku Chatham House.

To, že se nákaza šíří i mezi politiky, v sobě podle ní skrývá jedno nebezpečí. Virus může významně ochromit státní aparáty a následně i fungování zemí. Velkým rizikem je pandemie třeba pro americký Kongres. Zákonodárci jsou vzhledem k vysokému věku (průměrný věk senátorů je 63 let, poslanců pak 58) rizikovou skupinou.

Jaroslava Synáčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme