Další rekordní denní přírůstek v Indii. Za 24 hodin se nakazilo koronavirem více než 400 tisíc lidí

Indie zaznamenala další rekord v denním přírůstku nákaz koronavirem. Za pátek zaznamenala přes 400 tisíc infekcí, čímž se souhrnná bilance případů v zemi s více než 1,3 miliardy obyvatel dostala nad 19 milionů, napsala agentura Reuters. Indie zároveň zahajuje očkování všech obyvatel od 18 let, přičemž více států si stěžuje na nedostatek vakcín.

Dillí (Aktualizováno: 15:31 1. 5. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohled do nemocnice v Dillí | Zdroj: Reuters

Od začátku pandemie covidu-19 je to poprvé, co jakákoli země ohlásila více než 400 tisíc infekcí zaznamenaných za 24 hodin. V Indii jich konkrétně přibylo 401 993. Počet úmrtí souvisejících s covidem vzrostl za předchozí den o 3523. Vyšplhal se tak na 211 853, plyne z údajů ministerstva zdravotnictví. Pozorovatelé nicméně varují, že skutečné počty nakažených a mrtvých jsou oproti oficiálním bilancím mnohem vyšší.

Indie prochází peklem. Největší problém je šíření viru na venkově, kde zdravotní péče víceméně neexistuje

Číst článek

Indie v sobotu za neustále se zhoršující druhé vlny epidemie otevírá očkování proti covidu-19 pro všechny dospělé, ačkoli některé indické státy varují před akutním nedostatkem vakcín. Země je sice největším producentem vakcín proti covidu, pro domácí potřebu však disponuje pouze omezeným množstvím, upozorňuje Reuters.

V Indii se očkuje jednou místní vakcínou a přípravkem vyvinutým ve spolupráci firmy AstraZeneca a Oxfordské univerzity, povolení má také ruská vakcína Sputnik V. Zatím zde bylo podáno zhruba 150 milionů dávek, uvádí zpravodajská společnost BBC. Jednu dávku dostala bezmála desetina Indů, avšak jen asi 1,5 procenta obyvatelstva má za sebou obě očkování.

Zpráva pokračuje pod online reportáží:

K trpělivosti při rozšiřování očkovací kampaně vyzýval například šéf vlády v Dillí Arvind Kedžrivál, podle něhož oblast indické metropole zatím nedostala potřebné dodávky vakcín. „Jakmile vakcíny dorazí, dáme vám vědět, pak můžete na očkování přijít. Apelujeme na vás, abyste v nejbližších dnech nezaplňovali vakcinační centra,“ řekl.

Kedžrivál později prostřednictvím twitteru oznámil, že se ve 20milionovém Dillí o týden prodlužuje platnost omezení přijatých v boji proti koronaviru. Původně měl lockdown skončit v pondělí, napsala agentura AFP.

Indie prochází peklem. Největší problém je šíření viru na venkově, kde zdravotní péče víceméně neexistuje

Číst článek

Vývoj nákazy a situace ve zdravotnictví však uvolňování restrikcí rozhodně nenahrávají. Nemocnice v Dillí i na mnoha dalších místech nezvládají nápor pacientů a rovněž nestačí kapacity v márnicích a krematoriích, zatímco lidé zoufale shání kyslík a péči pro své blízké. V jedné z nemocnic v hlavním městě dnes zemřelo několik lidí, když skupina těžce nemocných pacientů při čekání na doplnění zásob zůstala více než hodinu bez kyslíkové terapie, uvádí podle BBC místní média.

Jiná nemocnice v Dillí odmítla přijmout 62letého muže lapajícího po dechu, protože všech 385 lůžek již bylo obsazených. „Objíždíme různá místa od šesti ráno a hledáme lůžko,“ řekl agentuře Reuters kamarád nemocného. „Kam máme jít?“ dodal.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme