Otevření restaurací, hotelů i obchodů. Bavorsko v květnu rozvolní opatření kvůli koronaviru

Bavorsko během května umožní postupně otevřít restaurace i hotely. Na tiskové konferenci v Mnichově to v úterý oznámil bavorský ministerský předseda Markus Söder. Mezi další uvolněná opatření přijatá v boji proti koronaviru patří otevření všech obchodů od pondělí nebo postupný návrat dětí do škol a školek.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bavorský premiér Markus Söder | Foto: Michael Dalder | Zdroj: Reuters

„Teď je ta pravá doba pro opatrné otevírání. Úspěchy jsou jednoznačné,“ uvedl premiér země, které je v Německu nákazou nejpostiženější. I v Bavorsku, které dosud zaznamenalo 43 162 infekcí a 1949 úmrtí, se ale šíření koronaviru v poslední době výrazně zpomalilo.

Německo by po Velikonocích mohlo rozvolňovat opatření. Za poslední dva dny tam zemřelo 500 lidí

Číst článek

Zemská vláda, která se dosud stavěla k uvolňování opatření velmi opatrně, v úterý rozhodla, že restaurace mohou 18. května otevřít venkovní posezení a od 25. května za dodržení hygienických nařízení i své vnitřní prostory. Hotely budou turistům znovu přístupné od 30. května.

S Českem sousedící Bavorsko je teprve druhou ze 16 spolkových zemí, která takto rozsáhlé kroky oznámila. Dolní Sasko počítá s tím, že se od pondělí otevřou restaurace, hospody i kavárny, i když zatím budou moci využívat jen polovinu míst. Hotely v Dolním Sasku se pro turisty mohou otevírat od 25. května.

Bavorsko v úterý schválilo i další uvolnění. Od pondělí se otevřou obchody s prodejní plochou větší než 800 metrů čtverečních. Nově bude možné navštěvovat příbuzné v domovech důchodců, povolen bude bezkontaktní sport pod otevřeným nebem, otevřou se dětská hřiště. Söder také počítá s tím, že do konce května bude školy a školky navštěvovat zhruba polovina všech žáků a dětí.

O uvolňování dosavadních omezení bude ve středu s ministerskými předsedy spolkových zemí jednat kancléřka Angela Merkelová. Že jejich postup nebude úplně jednotný, se ukazuje už nyní.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme