Tisíce lidí protestovaly v Berlíně proti covidovým opatřením vlády. Policie demonstraci rozpustila

Policie v Berlíně rozpustila demonstraci odpůrců opatření proti koronaviru. Účastníci nedodržovali dostatečné rozestupy, většina neměla roušky. Do ulic vyšly v německé metropoli tisícovky lidí. Tvrdili, že kabinet Angely Merkelové omezuje jejich svobody. Německá vláda s tím ale nesouhlasila a varovala před dalším šířením nákazy.

Berlín (Aktualizováno: 14:19 29. 8. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na demonstraci v centru Berlína se podle policie sešlo zhruba 18 tisíc lidí. Před Braniborskou bránou skandovali různá hesla jako: „Velký bratr vám nasadil roušky“, „Merkelová musí odejít“ nebo „zastavte lži o koroně“.

Francie hlásí nejvyšší denní nárůst nakažených koronavirem. Macron nevyloučil zavedení karantény

Číst článek

Dohlíželo na ně asi tři tisíce policistů. Jejich naplánovaný průvod ale musel skončit dříve, než se dal do pohybu.

Policie na twitteru uvedla, že neměla jinou možnost než shromáždění rozpustit, protože „žádná z dosavadních opatření nevedla k dodržování nařízení“.

Nejistý protest

Vedoucí berlínské policie Barbara Slowiková uvedla, že se demonstranti svolávali přes sociální sítě, a to i v zahraničí - například v sousední Belgii, Francii nebo ve Španělsku.

Navíc podle berlínské policie jde o lidi, kteří v uplynulých týdnech nedodržovali protiepidemická opatření. Proto představují určité riziko šíření nákazy.

Bezpečnostní složky se připravovaly také na možné střety. Zatím ale nemáme zprávy o žádných potyčkách.

Demonstraci svolala pravicově populistická uskupení, podle DPA k účasti na něm vyzývali i politici strany Alternativa pro Německo (AfD), někteří demonstranti měli trička nebo vlajky se symboly typickými pro německou krajní pravici.

Berlínská radnice původně demonstraci zakázala. Nakonec se ale přeci jen koná. Spor o ni totiž s předstihem dostaly do rukou německé soudy, které nakonec rozhodnutí berlínské radnice zrušily s tím, že bylo v rozporu s ústavou.

Soud tak dal za pravdu aktivistům ze stuttgartské skupiny s názvem „Nekonvenční myšlení“, kteří zákaz napadli. Berlínská radnice se naopak hájila tím, že účastníci nedávných protestů nedodržovali patřičné rozestupy a neměli roušky.

Koronavirus v Německu

Německá vláda přiznala, že počty potvrzených případů koronaviru se v posledních dnech zvyšují. Kancléřka Angela Merkelová ostatně varovala před zhoršením pandemie v následujících měsících.

„Musíme se připravit na to, že se situace může v následujících měsících zhoršit. V létě jsme si všichni užívali svobody a relativního bezpečí před kapénkami, protože jsme byli venku,“ popsala.

Merkelová zároveň prodloužila zákaz pro větší shromáždění do konce roku. Německé fotbalové stadiony zřejmě navíc zůstanou při utkáních i nadále prázdné. V Německu navíc nově platí pokuta 50 eur, tedy asi 1300 korun, pro lidi, kteří nenosí roušky.

Němečtí politici ve vězeňském oblečení? Lidé s transparenty na demonstraci v Berlíně | Foto: Axel Schmidt | Zdroj: Reuters

Martin Balucha, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme