Německo prodlouží karanténu nejméně do 7. března, shodla se Merkelová se spolkovými zeměmi

Německo nejméně do 7. března prodlouží karanténu kvůli pandemii nemoci covid-19. Ve středu se na tom se spolkovými zeměmi dohodla německá kancléřka Angela Merkelová. O otevření škol mohou již nyní rozhodnout spolkové země. Merkelová na tiskové konferenci po jednání rovněž řekla, že od března budou moci otevřít kadeřnictví. Další uvolňování poměrů bude záviset na výrazném snížení míry přenosu infekce.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německá kancléřka Angela Merkelová | Foto: Michael Sohn | Zdroj: Reuters

Německo se uchýlilo do karantény loni v listopadu a od té doby ji vláda prodlužuje a její podmínky zpřísňuje. Doposud měla karanténa platit do 14. února a Merkelová ji nyní chtěla o měsíc prodloužit, s čímž ale premiéři spolkových zemí nesouhlasili.

Německá ekonomika se může zotavit v roce 2022, říká šéf centrální banky. Podmínkou je uvolnění restrikcí

Číst článek

Výsledkem je tak kompromisní datum 7. března. Znovu se Merkelová a zemští premiéři sejdou 3. března, aby společně epidemickou situaci vyhodnotili.

Merkelová čelila velkému tlaku na znovuotevření škol, se kterým chtěla vyčkat až na počátek března. Na tiskové konferenci ale řekla, že Německo je federálním státem, takže konkrétní rozhodnutí mohou učinit jednotlivé spolkové země.

Již několik německých regionů včetně Saska ohlásilo, že chce prezenční výuku obnovit. Postupovat hodlají krok za krokem, nejprve se tak otevřou školky a základní školy, do lavic se vrátí i žáci závěrečných ročníků. Harmonogram si ale určí spolkové země samy.

Merkelová se s premiéry rovněž shodla na tom, že je vhodné upřednostnit očkování učitelů a vychovatelů.

Německo zakáže vstup ze zemí s výskytem mutací koronaviru, na seznamu je Británie nebo Portugalsko

Číst článek

Zásadní rozhodnutí o uvolňování uzávěry ve středu nepadlo. Souhlas otevřít k 1. březnu dostala kadeřnictví. Budou ale muset splňovat hygienické podmínky, jako je minimálně nošení chirurgických roušek či objednávání klientů tak, aby lidé v provozovnách nečekali.

Obchody neprodávající zboží denní potřeby budou moci otevřít také v březnu, ale za podmínky, že statistiky začnou ukazovat méně než 35 nových případů nákazy na 100 000 obyvatel za sedmidenní období. Německo nyní podle Institutu Roberta Kocha (RKI) vykazuje sedmidenní incidenci 68 případů. Pod hodnotu 35 je zhruba desetina zemských okresů.

Merkelová na tiskové konferenci poděkovala veřejnosti, které se dodržováním opatření podařilo výrazně snížit šíření infekce. Ještě před Vánocemi byla sedmidenní incidence na takřka 200 případech. Kancléřka zároveň varovala, že dosavadní úspěch může zhatit šíření nakažlivějších mutací koronaviru, proto je podle ní nutné nadále dbát na omezování kontaktů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme