Německou kancléřku Merkelovou čeká očkování. Vybrala si vakcínu od firmy AstraZeneca

Očkovací kampaň běží v Německu stejně jako v Česku skoro čtyři měsíce. Kancléřka Angela Merkelová ale dostane vakcínu proti koronaviru teprve teď. Očkování ji čeká v pátek. Jednak čekala na chvíli, až bude látka dostupná pro její ročník, a zároveň si vybrala vakcínu od firmy AstraZeneca, aby posílila důvěru v její bezpečnost.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německá kancléřka Angela Merkelová | Foto: John MacDougall | Zdroj: Reuters

Výběr vakcíny od firmy AstraZeneca pro kancléřku Angelu Merkelovou je záměrný. Rozhodla se pro ni v momentě, kdy veřejnost začala debatovat o bezpečnosti vakcíny.

Německo už tuto látku přestalo podávat lidem mladším 60 let, protože prověřuje výjimečné případy krevních sraženin. Merkelová tak chce ukázat, že AstraZenece nadále věří a že se lidé nemají čeho obávat. Už před pár týdny si nechal vakcínu od AstraZenecy píchnout i německý prezident Frank-Walter Steinmeier.

Vakcína Sputnik V by se mohla vyrábět v Německu, dohodlo se Bavorsko s Ruskem

Číst článek

Pětašedesátiletý prezident i šestašedesátiletá kancléřka čekali, až budou proočkováni zdravotníci a starší lidé. Oba se k vakcíně dostali teprve na základě svého věku. Vakcínu totiž v Německu dostávají už i šedesátníci.

Alespoň jednu dávku vakcíny by už za chvíli mohl mít každý pátý Němec. Celý proces se urychluje, jen za středu stihla země se zhruba 83 miliony obyvatel naočkovat téměř 750 tisíc lidí, tedy nejvíce od začátku celé kampaně.

Důvodem je především to, že se do procesu zapojili praktičtí lékaři. Najednou se tak otevřelo 30 tisíc očkovacích míst. Problémem ale zůstávají dodávky. Německo navíc čelí třetí vlně pandemie. Sice se ukazuje, že mezi staršími lidmi klesá díky vakcínám počet hospitalizovaných, ale s britskou mutací koronaviru končí v nemocnicích i mladší ročníky. A ty si musí na očkování ještě pár měsíců počkat.

Nakažení v Německu

Německo zaznamenalo za uplynulý den dalších 25 831 případů koronavirové nákazy a 247 úmrtí infikovaných lidí. Vyplývá to z dnešních údajů Institutu Roberta Kocha (RKI). Přesně před týdnem země zaznamenala 25 464 nových infekcí a 296 úmrtí, napsala agentura DPA.

Od začátku pandemie se v Německu s přibližně 83 miliony obyvatel prokazatelně infikovaly více než tři miliony lidí, z nichž 79 628 jich zemřelo. Zotavilo se dosud přes 2,7 milionu osob, u nichž testy před tím prokázaly nákazu koronavirem. Skutečný počet celkově nakažených však bude pravděpodobně vyšší, protože řada infekcí není odhalena, podotkla DPA.

Václav Jabůrek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme