Německo bude vakcínou Johnson & Johnson očkovat hlavně starší 60 let, mladší na vlastní riziko

Německo bude vakcínu proti nemoci covid-19 od společnosti Johnson & Johnson používat především pro starší 60 let. Mladší ji mohou dostat po konzultaci s lékařem a na vlastní riziko. Po jednání se spolkovými zeměmi to v pondělí oznámil německý ministr zdravotnictví Jens Spahn. Důvodem jsou případy mozkové žilní trombózy hlášené u očkovaných.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německo doporučuje vakcínu Johnson & Johnson především pro starší 60 let (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: Český rozhlas

„Existují velice ojedinělé vedlejší účinky, které ale bereme velmi vážně,“ řekl Spahn o látce Johnson & Johnson na pondělní tiskové konferenci.

O problému jednal s ministry zdravotnictví z jednotlivých spolkových zemích. Dohodli se, že budou respektovat doporučení Stálé očkovací komise, aby se vakcína Johnson & Johnson používala především pro starší 60 let.

Česko má za neděli 381 případů covidu. Lidé 45+ se mohou od půlnoci přihlásit na očkování

Číst článek

Spahn se zemskými kolegy shodl rovněž na tom, že u vakcíny Johnson & Johnson nebude dodržována očkovací přednost. Vakcínu tedy může dostat každý, kdo o ni požádá. Stejně Německo postupuje i u očkování od AstraZenecy.

Vakcíny společností Pfizer/BioNTech a Moderna podává Německo přednostně vybraným skupinám, mezi které patří senioři, zdravotníci, učitelé či nemocní. Zpřístupnit imunizaci všem chce Spahn během června.

Očkování v 83milionovém Německu postupuje podle Spahna rychlým tempem. V pondělí očekává zprávu, že první dávku vakcín dostal každý třetí obyvatel.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme