V Německu dochází ochranné pomůcky. Nemocnice spotřebují asi 50 milionů roušek měsíčně

V Německu se stále víc projevuje nedostatek roušek a dalších ochranných pomůcek. Mimo jiné i proto se už novým typem koronaviru nakazily i dvě tisícovky zdravotníků a ošetřovatelů.

Tento článek je více než rok starý.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdravotnický personál v nemocnici v Berlíně

Zdravotnický personál v nemocnici v Berlíně | Foto: Fabrizio Bensch | Zdroj: Reuters

Počet chybějících roušek a respirátorů v Německu půjde určitě do milionů, ale přesné údaje veřejné nejsou. Svaz německých nemocnic odhaduje, že při stávajícím provozu se měsíčně spotřebuje skoro padesát milionů jednorázových roušek a na dvacet milionů respirátorů.

Boj o respirátory. Berlínská radnice viní USA, že zabránily dovozu ochranných pomůcek z Bangkoku

Číst článek

Německá vláda má přitom stejný problém, jako všechny ostatní země - po zdravotnických pomůckách je neuvěřitelná poptávka a ceny stoupají do dříve nemyslitelných částek. Vedle nákupů v zahraničí teď vláda hledá i pomoc u německých firem, které by mohly narychlo zahájit výrobu.

Jak připomíná magazín Focus, za krizi rozhodně nemůže jen státní správa, ale i nemocnice, které jsou z velké části v soukromém vlastnictví. Na základě různých krizových plánů měly povinnost skladovat větší počet zdravotnického materiálu. Podle Focusu to ale mnoho klinik nedodrželo, mimo jiné i z finančních důvodů. Některé z nich tak volí krajní řešení a část použitých pomůcek po očištění nasazuje znovu.

Od zásob roušek se přitom odvíjí i datum, kdy Německo začne uvolňovat mimořádná opatření. Rozpracovaný scénář už má Bavorsko. Podle informací deníku Süddeutsche Zeitung zřejmě hodlá následovat rakouský model - tedy že s rušením zákazů oznámí povinnost nosit roušky v obchodech nebo v dopravních prostředcích.

Problém ale zůstává stejný, jako v případě nemocnic. Nejdřív se musí naskladnit desítky milionů roušek a Mnichov proto vyjednává i s místními podnikateli, kteří by je vyráběli ve větších sériích. Ostatně i státní ústav Roberta Kocha, který celou epidemii sleduje, takové plány podporuje. A teoreticky by se k nim mohly přihlásit i další regiony, včetně Berlína.

Prázdný trh a přemrštěné ceny

Prioritou ale dál zůstávají zdravotníci a například pečovatelé z domovů pro seniory. Až potom se začnou hromadit prostředky, které by se rozdávaly ostatním. Možnost, že by si je Němci šili doma, zatím žádný politik nepřipouští. Některá média jako třeba deníky Welt nebo Tagesspiegel ale tenhle nápad pomalu začínají propagovat a na internetu se hromadí návody, jak si roušku ušít. V tomhle případě jde ale pořád o iniciativu tak říkajíc zdola.

Německá ekonomika se připravuje na tvrdou ránu. Kvůli koronaviru by mohla klesnout až o šest procent

Číst článek

Německá vláda vytvořila zvláštní výbor, který se zaměřuje čistě na skupování zdravotnického materiálu. Podle magazínu Spiegel je to v tuhle chvíli skutečně složitá práce, protože trh je nejen prázdný, ale navíc se v něm objevují nekalé praktiky. Tím je podle agentury Reuters hlavně chování Spojených států, které hojně přeplácí ostatní, což kromě německých politiků odsuzuje třeba i Francie nebo Kanada.

Příkladem za všechny je nedávná aféra v Keni. Německá celní správa si z Afriky objednala šest milionů masek a zásilka byla připravená na jednom keňském letišti. Najednou ale zmizela. Až později se zjistilo, že za to částečně můžou i Němci, protože nebyli ochotní zaplatit zálohu ve výši padesáti procent. Mezitím se dodavateli ozval někdo jiný, kdo sliboval větší částku, a z obchodu s Berlínem sešlo.

Fotbalisté v Německu začínají trénovat ve skupinkách a s rozestupem. Věří, že soutěž dohrají

Číst článek

Německá metropole kvůli rouškám řeší i jeden diplomatický skandál. Berlínská radnice totiž minulý pátek naznačila, že respirátory pro městské strážníky zabavili Američané. Berlínský senátor Andreas Geisel, který ve městě zodpovídá za resort vnitra, obvinil Američany z pirátských praktik. Na dvě stě tisíc respirátorů podle něj na příkaz Washingtonu zabavili celníci v Bangkoku, kde se zásilka překládala. A bedny následně skončily ve Spojených státech.

Americké velvyslanectví v Berlíně ale takové nařčení odmítlo a Geisela dokonce označilo za šiřitele dezinformací. Výrobce - americká firma 3M - zároveň popřel, že by si od něj berlínská policie cokoliv objednávala. Senátor Geisel si nicméně stojí za svým názorem a celý případ nechává přešetřit. Podle něj je prokazatelné, že už zaplacené masky pro Berlín skončily v Americe, a otázkou jen zůstává, kdo a proč o tom rozhodl.

Václav Jabůrek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme