V Nizozemsku uvolnila vláda restrikce, premiér se teď omlouvá. ‚Měli jsme chabý úsudek,‘ řekl Rutte

Nizozemský premiér Mark Rutte v pondělí přiznal, že nedávné zrušení omezení namířených proti šíření koronavirové nákazy přišlo až moc brzy a omluvil se za to. Počty nakažených po červnovém otevření restaurací a klubů prudce vzrostly a o víkendu Nizozemsko některé restrikce zase obnovilo, uvedla agentura Reuters.

Amsterodam Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Situace se zlepší po naočkování ohrožených skupin, uvedl na tiskové konferenci premiér Mark Rutte | Foto: Pro Shots Photo Agency | Zdroj: Reuters

Sedmnáctimilionové Nizozemsko většinu koronavirových restrikcí zrušilo 26. června, kdy ubývalo nových případů infekce a zhruba dvě třetiny populace obdržely nejméně jednu dávku vakcíny. S otevřením barů, restaurací a nočních klubů však denní přírůstek nakažených vystoupal na nejvyšší hodnotu za poslední měsíce.

Počet nakažených dál roste, reprodukční číslo stouplo na 1,46. Odborníci viní mutaci delta i cestování

Číst článek

Od soboty se opět zavřely diskotéky a noční kluby, bary mohou být otevřené maximálně do půlnoci. V zemi se infekce šíří hlavně mezi mladými lidmi, proto se opatření týkají zejména nočního života. Opatření mají zatím platit nejméně do 13. srpna a dotknou se i některých velkých akcí.

Rutte obnovení restrikcí oznámil v pátek, kdy předchozí rozvolnění opakovaně obhajoval jako „logický krok“ a odmítl svalovat vinu za případné špatné řízení na vládu. Pondělní omluva znamená ostrý obrat proti pátku, poznamenal Reuters.

„To, co jsme považovali za možné, se v praxi ukázalo jako nemožné,“ připustil v pondělí Rutte před novináři. „Měli jsme chabý úsudek, čehož litujeme a za což se omlouváme,“ řekl premiér za vládu pravého středu.

Většina nových případů v Nizozemsku je mezi mladými lidmi a více než polovina připadá na nakažlivější variantu delta. Za předchozí rozvolnění vládu ostře kritizovaly zdravotní úřady. Podle nich vláda odhodila opatrnost, když povzbudila mladé lidi, aby opět vyráželi do společnosti.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme