Novozélandský Auckland je kvůli koronaviru v karanténě. Zemi hrozí odložení parlamentních voleb

Největší novozélandské město Auckland je od středy v karanténě. Rozhodla o tom vláda poté, co město v úterý po 102 dnech zaznamenalo několik nových případů nákazy koronavirem. A v zemi také hrozí zpoždění zářijových parlamentních voleb.

Wellington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová

Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová | Foto: Martin Hunter | Zdroj: Reuters

Karanténa Aucklandu bude platit do pátku. Během ní by obyvatelé neměli chodit do škol ani do práce. Zároveň je ve městě zakázáno shromažďování více než deseti lidí.

V Česku v úterý přibylo 288 lidí s covidem-19, Brazílie hlásí denní nárůst opět přes 50 tisíc

Číst článek

Vláda podle ministra zdravotnictví Chrise Hipkinse také dále zvažuje zavedení povinných roušek pro obyvatele Aucklandu. V úterý novozélandské úřady oznámily, že testy potvrdily nákazu virem SARS-CoV-2 u čtyř členů jedné rodiny z Aucklandu.

Ve zbytku Nového Zélandu dál preventivně platí povinné rozestupy a zákaz shromažďování více než stovky lidí. Zakázané jsou i návštěvy v zařízeních pečujících o seniory.

Volby v ohrožení

Kvůli koronaviru se také možná zpozdí novozélandské parlamentní volby plánované na 19. září. Premiérka Jacinda Ardernová oznámila, že rozpuštění parlamentu, což je bezpodmínečně nutný krok pro vyhlášení voleb, se neuskuteční ve středu, ale až v pondělí. O odkladu samotného hlasování se ještě nerozhodlo.

„Je ještě brzy na to, abychom dělali definitivní rozhodnutí, ale pokud to bude potřeba, můžeme být ohledně posunutí data voleb pružní,“ uvedla premiérka s tím, že pro volby je možné vybrat náhradní termín kdykoli do 21. listopadu.

Eva Kobrlová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme