Nakažených koronavirem rychle přibývá. ‚Bojíme se, ale nemáme jinou možnost,‘ říká lékař z Wu-Chanu

Neznámý koronavirus se začal šířit i mezi zdravotním personálem. Ve městě Wu-Chan se oficiálně nakazilo patnáct lékařů a sester. Sami lékaři ale tvrdí, že skutečné číslo je mnohem vyšší. „Ani teď nemáme dostatek ochranných pomůcek, ale nemáme jinou možnost než pokračovat,“ uvedl jeden z lékařů pro server South China Morning Post.

Peking Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdravotní personál v nemocnici Jinyintan ve městě Wu-Chan, ve které se léčí pacienti s koronavirem | Foto: DARLEY SHEN | Zdroj: Reuters

Patnáct nakažených mezi zdravotníky identifikovalo Čínské centrum pro kontrolu nemocí. Dva zdroje seznámené se situací ale v článku pro South China Morning Post uvedly, že infikovaných lékařů a sester je zřejmě mnohem více.

Epidemiolog: Koronavirus se může rozšířit po celém světě. Na superpřenašeče jsou krátké i termokamery

Číst článek

Nemoc se poprvé objevila 31. prosince a že se jedná o nový koronavirus se prokázalo až 7. ledna. Během té doby ošetřovali lékaři pacienty v nemocnicích Wu-Chan bez potvrzení přenosu z člověka na člověka.

„Jeden pacient, který je označený jako superpřenašeč, měl podle všeho v jedné nemocnici infikovat 14 zaměstnanců,“ uvedl na tiskové konferenci Yuen Kwok-yung, který působí jako lékař a specialista na infekční choroby na Hongkongské univerzitě.

Tisíce lidí čekají na pomoc

Podle lékaře wuchanské nemocnice je infikováno určitě více než 15 nemocničních pracovníků. Ale protože není oprávněný o této záležitosti veřejně mluvit, odmítl uvést své jméno. „Mnozí nebyli zpočátku informováni o možnostech přenosu z člověka na člověka a ani teď nemáme dostatek ochranných pomůcek, testovacích souprav a dalších potřeb. Bojíme se infikovaných kolegů, ale nemáme jinou možnost než pokračovat,“ řekl lékař.

Virus se nyní šíří „alarmujícím“ tempem. Podle serveru BBC byly nemocnice zaplaveny tisíci pacienty, kteří čekají hodiny na lékařskou pomoc. „Lékaři a sestry nemají ani dost zásob. Jsem vystrašená, všichni panikaří. Všechny obchody trpí velkým nedostatkem obličejových masek,“ uvedla 23letá žena, která si nechává přezdívat Lele.

Zrušené oslavy

Lele žije nedaleko jedné z nemocnic čínského Wu-Chanu a radši už ani nevychází z domova. Její příbuzní jsou již virem zřejmě také nakaženi, protože jim byly diagnostikovány pozitivní příznaky. „Ale nemocnice je poslala domů, protože není dost místa,“ uvedla Lele.

Nákaza se již dostala i do okolních zemí a objevila se v Japonsku, Singapuru, Thajsku, Vietnamu, Spojených státech, Jižní Koreji a Saúdské Arábii. Podle agentury DPA k pátku na toto onemocnění zemřelo 26 lidí a dalších 876 se nakazilo.

Čínské úřady nařídily uzavření města Wu-Chan, které má 11 milionů obyvatel. Odstřižené zůstaly i další města provincie Chu-pej a celkem se tak nařízení dotýká 37 milionů lidí. Peking zároveň zrušil všechny velké akce spojené s oslavami lunárního Nového roku.

vtk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme