Kontroly na hranicích s Německem ve středu skončí, Berlín je zavedl v polovině února

Německo ve středu ukončí stálé hraniční kontroly s Českou republikou, které zavedlo 14. února kvůli vážné epidemické situaci v Česku. Český velvyslanec v Německu Tomáš Kafka v úterý řekl, že českou diplomacii o tom informovali zástupci německého ministerstva vnitra. Mluvčí německého ministerstva vnitra Steve Alter uvedl, že Německo z režimu stálé ostrahy hranic přechází k intenzivním namátkovým kontrolám.

Praha/Berlín (Aktualizováno: 14:19 13. 4. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německo informovalo, že neprodlouží hraniční kontroly s Českem (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Zástupci spolkového ministerstva vnitra, kteří jsou členové společného koordinačního grémia, o tom informovali po pracovní linii,“ řekl Kafka.

Česko má za pondělí 3843 nových případů covidu. Od začátku epidemie zemřelo přes 28 tisíc lidí

Číst článek

„Tuto zprávu jsem přivítal. Jde nejen o krok ke kýženému návratu k normálu v česko-německých vztazích, ale i o povzbuzení ve společném úsilí zvládnout koronavirovou pandemii,“ dodal.

„Vidíme výrazné zlepšení situace v Česku,“ řekl na úterní tiskové konferenci Alter. „Dočasně obnovené stálé hraniční kontroly proto po uplynutí stávající lhůty skončí a nebudou již prodlouženy,“ dodal.

Stálá ostraha hranic tak skončí o půlnoci v noci na čtvrtek, středa tedy bude posledním dnem přísnějšího režimu. Alter zdůraznil, že Německo bude nadále dbát na dodržování karanténních opatření intenzivními namátkovými kontrolami v pohraničí.

Kontroly jako nejzazší možnost

Stálé kontroly na hranicích s Českem a také rakouskou spolkovou zemí Tyrolsko obnovilo Německo letos 14. února, aby si tak kvůli pandemii nemoci covid-19 vymohlo dodržování karanténních opatření.

Obě země tehdy Německo označilo za oblasti s výskytem mutací koronaviru. To už od neděle 28. března neplatí, Česko je nově epidemicky vysoce rizikovou oblastí kvůli vysoké míře nákazy a Tyrolsko jen rizikovou oblastí.

Zatímco na hranicích s Tyrolskem zastavilo Německo stálé kontroly na konci března, v případě Česka německý ministr vnitra Horst Seehofer rozhodl o prodloužení nejméně do 14. dubna.

„Ministr vnitra Seehofer vždy říkal, že přechodné obnovení kontrol v srdci Evropy je nejzazší možností a že kontroly potrvají jen tak dlouho, dokud to bude nutné,“ dodal Alter.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme