Ve světě se nakazilo koronavirem již 7 000 000 lidí. Na Novém Zélandu není žádný nový případ

Na celém světě se infekcí covid-19 nakazilo již 7 milionů lidí. Vyplývá to z dat Univerzity Johnse Hopkinse. Nejpostiženější zemí zůstává USA. Zdravotničtí činitelé Nového Zélandu v pondělí oznámili, že poprvé od začátku místní epidemie neevidují žádný aktivní případ nemoci covid-19. Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová následně oznámila, že v úterý přestanou platit všechna zbývající preventivní opatření vyjma restrikcí na hranicích.

Sledujeme online Wellington/Brasília/Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ženy se před nákazou koronavirem v jednom z kostelů na Filipínách chrání rouškami

Ve světě se koronavirem nakazilo již 7 milionů lidí. 400 000 z nich zemřelo. | Foto: Eloisa Lopez | Zdroj: Reuters

Podle dat Univerzity Johnse Hopkinse dosud zemřelo na komplikace související s infekcí přes 400 000 lidí. Nejpostiženější zemí dlouhodobě zůstávají Spojené státy s více než 1,9 milionem případů nemoci covid-19, za kterými následují Brazílie s takřka 700 000 infikovanými a Rusko s 467 000 nakaženými. Počet nově nakažených prudce stoupá také kvůli novém ohnisku pandemie v Brazílii. 

Výhra Nového Zélandu

Nový případ nákazy koronavirem nezaznamenali na Novém Zélandu už 17 dní za sebou a nyní byla propuštěna z izolace žena z Aucklandu, která byla posledním známým pacientem s covidem-19. 

„Jsme připraveni,“ oznámila šéfka vlády na tiskové konferenci. Nový Zéland s koncem pondělí přejde do nejnižšího stupně pohotovosti a ukončí veškerá domácí omezení. Ardernová podle agentury Reuters oznámila, že od úterka se mohou konat libovolné soukromé i veřejné akce, obchody a restaurace mohou znovu začít fungovat jako před pandemií, dále přestanou platit omezení ve veřejné dopravě.

První případ nemoci z koronaviru evidovala země 28. února. Zastavit její šíření se podařilo hlavně díky přísné celostátní karanténě, která trvala skoro sedm týdnů. V této fázi měli všichni obyvatelé vyjma „klíčových“ pracovníků nařízenou izolaci a většina podniků musela být zavřená.

Článek pokračuje pod online reportáží.

„To, že poprvé od 28. února nemáme žádné aktivní případy, je rozhodně významný milník na naší cestě, ale jak jsme říkali již dříve, pokračující obezřetnost vůči covidu-19 bude nadále zásadní,“ komentoval vývoj vysoký představitel ministerstva zdravotnictví Ashley Bloomfield.

‚60 milionů lidí v extrémní chudobě.’ Pandemie bude mít podle šéfa Světové banky vliv na ekonomiku 10 let

Číst článek

Součástí oné obezřetnosti bude testování všech osob vstupujících na území Nového Zélandu. Nadále bude platit, že přicestovat mohou pouze Novozélanďané a jejich rodinní příslušníci, s čímž se pojí povinný pobyt ve vládou zajišťované karanténě.

Od počátku jeho šíření se v zemi přítomnost koronaviru potvrdila u 1154 lidí. Nemoci, kterou způsobuje, úřady připisují 22 úmrtí.

Nákaza v Brazílii

Brazilské ministerstvo zdravotnictví v neděli hlásilo 37 312 úmrtí spojených se šířením koronaviru, což je o 1382 víc než o den dříve. Počet potvrzených případů nákazy od soboty vzrostl ze 672 846 na 685 427, tedy výrazně méně než v předešlých dnech. O aktualizovaných statistikách informovala agentura Reuters.

Brazilská vláda v neděli opět zveřejnila čísla udávající počet úmrtí a potvrzených nákaz za celou dobu epidemie covidu-19, ačkoli předtím uvedla, že tyto údaje neodráží současnou situaci. V sobotu publikovala pouze součty případů z posledního dne.

Přes 110 tisíc mrtvých v USA

Ve Spojených státech za posledních 24 hodin přibylo 691 úmrtí způsobených koronavirem, uvedla v neděli večer Univerzita Johnse Hopkinse. Kvůli nemoci covid-19 už podle její databáze v zemi umřelo 110 481 lidí. Počet potvrzených nákaz virem SARS-CoV-2 zde i o víkendu rostl zhruba o 20 000 denně, přičemž dosáhl skoro 1,94 milionu.

Známé případy infekce v zemi i v důsledku výrazného rozšíření testovacích kapacit přibývají už pět týdnů v podstatě stejným tempem, zatímco průměrný denní počet obětí za tu dobu klesl zhruba na polovinu. Od úterka do pátku bylo každý den hlášeno kolem 1000 úmrtí, v sobotu Univerzita Johnse Hopkinse evidovala 670 nových obětí nákazy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme