Česko neomezí kvůli koronaviru velké akce, ty nad 5000 lidí budou pořadatelé hlásit hygienikům

  • V Česku je již osm potvrzených případů nákazy novým typem koronaviru, oznámil ve středu ministr zdravotnictví Adam Vojtěch za ANO. O situaci jednala Bezpečnostní rada státu. Zatím je podle ní situace klidná, a proto nepřijala další omezení hromadných akcí mimo závodů v biatlonu v Novém Městě na Moravě, které se budou konat bez diváků.
  • Koronavirus je v Evropě již ve více než 30 zemích, dosud je 85 mrtvých. Nejhůře je na tom Itálie, kde je podle úterních čísel 2502 nakažených a 79 mrtvých. První případ nákazy zaznamenalo ve středu i Polsko.
  • Jižní Korea oznámila 516 nových případů nákazy nový koronavirem. Celkový počet nakažených tím vzrostl na 5328, z nichž 32 nemoci COVID-19 podlehlo. V pevninské Číně se nově nakazilo dalších 119 lidí, 38 osob v úterý zemřelo. Tisícího nakaženého hlásí Japonsko.

Peking/Soul/Praha (Aktualizováno: 16:22 4. 3. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Adam Vojtěch, Andrej Babiš | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

O situaci ve středu ráno jednala Bezpečnostní rada státu. Premiér Andrej Babiš po jednání oznámil, že zrušení Světového poháru v biatlonu bylo správné, ale že nevidí důvod k omezení dalších hromadných akcí. Všechny akce a shromáždění nad 5000 lidí budou ale pořadatelé podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) muset hlásit krajským hygienickým stanicím, aby posoudily riziko. 

Ministerstvo zdravotnictví od středy zakázalo vývoz respirátorů třídy FFP3 mimo Česko a jejich prodej všem mimo zdravotnická a sociální zařízení, orgány ochrany veřejného zdraví, složky integrovaného záchranného systému a další orgány státní správy. Podobný krok ministr Vojtěch chystá i pro dezinfekce. Nařízení chce vydat během středy.

V neděli 1. března byly potvrzeny první tři případy v Česku, kde nyní je pacientů s potvrzenou nákazou osm.

Všech pět pacientů, u kterých byl v minulých dnech v Česku prokázán nový koronavirus, má podle posledních zpráv zdravotníků jen mírné příznaky a jejich stav je dobrý. Čtyři z nakažených jsou hospitalizováni na Bulovce, pátá žena je v ústecké Masarykově nemocnici. Hygienici prověřili všechny jejich kontakty a tito lidé jsou v domácí karanténě.

V Evropě je nyní 85 mrtvých, z toho 79 v Itálii, kde se v pátek 21. února vyskytl první případ úmrtí Evropana na nemoc COVID-19, čtyři ve Francii, jeden v San Marinu a v úterý oznámilo první úmrtí také Španělsko, muž ale zemřel už 13. února.

Jižní Korea a Čína

V Jižní Koreji v posledních dnech přibývá případů rychleji než v Číně, odkud se virus začal původně šířit. Naprostá většina nakažených je z města Tegu a okolí.

Obchodníci s panikou. Respirátor proti koronaviru prodávají i za pět tisíc korun

Číst článek

Jihokorejský prezident Mun Če-in v úterý, kdy země zaznamenala rekordních 600 nových případů, vyhlásil rychle se šířící nákaze „válku“. Občanům se omluvil za nedostatek roušek a slíbil podpořit malé podniky, které byly zasaženy opatřeními souvisejícími s epidemií.

V pevninské Číně, do které se nepočítá autonomní Hongkong a Macao, v úterý přibylo 119 potvrzených případů nákazy novým typem koronaviru. Nemoc COVID-19 si tam v úterý vyžádala 38 dalších obětí. Celkový počet obětí v pevninské Číně tak vzrostl na 2871.

Zatímco v úterý se v pevninské Číně nově potvrdilo 119 případů nákazy, v pondělí to bylo 125. Naopak vyšší je ve srovnání těchto dvou dnů počet mrtvých. V pondělí si nemoc způsobená koronavirem vyžádala 31 obětí, v úterý 38. Celkově se v pevninské Číně koronavirem nakazilo již 80 270 lidí. Nemoci, jejíž příznaky jsou podobné chřipce, podlehlo 2871 lidí.

Tisícího nakaženého novým koronavirem dnes oznámilo Japonsko. Do tohoto počtu se ovšem započítává více než 700 nakažených z lodi Diamond Princess, na kterou úřady uvalily karanténu. Premiér Šinzó Abe ve středu podle agentury Kjódó oznámil, že jeho vláda se snaží minimalizovat dopady boje s koronavirem na ekonomiku.

O koronaviru

Nový typ koronaviru, který způsobuje nemoc COVID-19, se objevil počátkem loňského prosince v Číně, šířit se začal právě z jedenáctimilionového města Wu-chan ve středočínské provincii Chu-pej.

MAPA: Konference, lyžování i studium v Miláně. Po stopách českých pacientů nakažených koronavirem

Číst článek

Podle lékařů vyvolává onemocnění s příznaky chřipky (horečku, kašel, problémy s dýcháním). Pouze u některých pacientů vede k rozvoji virového zápalu plic, který může vyústit až v selhání dýchání. Na virus umírají převážně senioři a lidé s podlomeným zdravím.

Odborníci zároveň vyzývají českou veřejnost, aby zachovala klid. V případě, že člověk pociťuje příznaky nemoci COVID-19, mezi které patří neustupující vysoké horečky a dýchací obtíže, má zůstat doma a telefonicky kontaktovat svého lékaře nebo příslušnou krajskou hygienickou stanici.

Veškeré informace jsou dostupné nonstop na telefonních linkách 724 810 106 a 725 191 367 a na webových stránkách ministerstva zdravotnictví.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme