Itálie oznámila už 21 obětí koronaviru, humanitární lodě nemůžou kvůli karanténě na moře

  • Itálie hlásí čtyři další oběti koronaviru, celkový počet mrtvých tak v Itálii stoupl na 21.
  • Švýcarsko kvůli epidemii koronaviru zrušilo letošní ročník mezinárodního autosalonu.
  • Prefektura na severním ostrově Japonska Hokkaidó vyhlásila kvůli šíření nového koronaviru stav nouze a požádala obyvatele, aby o víkendu nevycházeli ven.
  • Západ Německa hlásí 22 nových případů nákazy koronavirem.
  • V pevninské Číně stoupl ve čtvrtek počet případů nákazy o 327, celkově se tak nakazilo už 78 824 lidí. Informovala o tom agentura Reuters. Dalších 44 pacientů s nemocí COVID-19 zemřelo, celkově má tak v Číně tato choroba už 2788 obětí.

Sledovali jsme online Praha (Aktualizováno: 22:46 28. 2. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Informace o koronaviru na zasedání německé vlády | Zdroj: Reuters

V Itálii zemřeli kvůli koronaviru další čtyři lidé. Počet jeho obětí tak v Itálii vzrostl na 21 a nakažených je podle údajů agentury Reuters 888. Nejvíce infikovaných je v Itálii v severním regionu Lombardie, jehož vedení v pátek oznámilo, že požádá vládu o prodloužení ochranných opatřeních zavedených kvůli epidemii nejméně o další týden.

Civilní obrana uvedla, že 46 infikovaných se už vyléčilo. Z počtu nakažených jich má 412 jen mírné nebo žádné příznaky a jsou tak v domácí karanténě, ostatní jsou hospitalizovaní.

První člověk nakažený tímto koronavirem zemřel v Itálii minulý týden a stal se tak první známou evropskou obětí koronaviru. Podle lékařů ale většina z obětí trpěla i jinými zdravotními problémy.

Zrušení autosalonu

Švýcarská vláda kvůli šíření nového koronaviru zakázala všechny akce s účastí více než 1000 osob. Týká se to například ženevského autosalonu a některých sportovních akcí, informovala agentura DPA. Fotbalová či hokejová sportovní utkání by se však mohla konat bez diváků a mohou se také konat sportovní akce s menším počtem diváků, uvedla DPA.

„Chceme šíření nákazy držet v mezích, jak jen to půjde,“ vysvětlil ministr vnitra Alain Berset nejnovější opatření.

Ženevský autosalon se měl konat od 5. do 15. března. „Nyní bude muset být zrušen,“napsal dnes deník Neue Zürcher Zeitung. Autosalon v minulých letech navštěvovalo kolem 600 tisíc lidí.

Zákaz vycházení

Pefektura Hokkaidó na stejnojmenném severním ostrově Japonska vyhlásila kvůli šíření nového typu koronaviru stav nouze a požádala obyvatele, aby o víkendu nevycházeli ven. Vir, který způsobuje onemocnění COVID-19, byl v prefektuře prokázán u nejméně 66 lidí.

V Japonsku bylo dosud zaznamenáno více než 900 případů nákazy, ale většina z nich, přes 700, pochází z výletní lodi Diamond Princess, která je v karanténě nedaleko Tokia.

Německo na prahu epidemie

Nejlidnatější německá země Severní Porýní-Vestfálsko nahlásila dalších 14 potvrzených případů infekce novým koronavirem. V okrese Heinsberg u hranic s Nizozemskem je jich už 20.

V tomto týdnu testy prokázaly nákazu novým typem koronaviru nejdřív u manželského páru z Heinsbergu, přičemž žena pracovala jako vychovatelka ve školce. Všichni nově nakažení v regionu jsou podle úřadů v domácí izolaci a nemusí být hospitalizováni.

Známá fakta o koronaviru přehledně: mapa, příznaky i léčba nákazy, která se šíří za hranicemi Číny

Číst článek

V Hamburku se nákaza novým koronavirem potvrdila u muže, který se nedávno vrátil z Itálie. Pacient je podle úřadů stabilní a v domácí izolaci. Další nakažený byl zaznamenán v Hesensku. Čtyři nové případy hlásilo také Bádensko-Württembersko, kde počet nakažených stoupl na osm.

V Bavorku se kornavirem nakazil muž, který podle úřadů v Německu přišel do kontaktu s Italem, u něhož se nákaza potvrdila po návratu do vlasti. Nový případ hlásila také spolková země Porýní-Falc, kde se nákaza potvrdila u muže v Kaiserslauternu. Muž je podle úřadů v izolaci a nemá komplikace.

Německý ministr zdravotnictví Jens Spahn ve středu uvedl, že země stojí na prahu epidemie. Stalo se tak poté, co se objevily nové případy nákazy, jejichž původ nešlo přímo spojit s Čínou, kde se nachází ohnisko nákazy.

Litva a Nový Zéland

Litevská vláda v pátek informovala, že se v zemi potvrdil první případ nákazy novým koronavirem. Krátce nato o prvním případu nákazy koronavirem informovalo také novozélandské ministerstvo zdravotnictví.

Pomůže v boji s koronavirem alkohol? Jak jsou ohroženy děti? Přinášíme odpovědi na otázky čtenářů

Číst článek

Nemoc COVID-19 se podle něj potvrdila u člověka, který se nedávno vrátil na Nový Zéland z Íránu, kde si koronavirus po Číně dosud vyžádal nejvíce obětí na životech. Napsala o tom agentura Reuters, podle níž se v uplynulých dnech rozplynula naděje, že se koronavirus nebude z Číny dále šířit. Některé země proto zvětšují své zásoby zdravotnického materiálu, zatímco investoři se obávají další globální hospodářské krize.

V pátek byl koronavirus poprvé potvrzen i u pacienta v Nigérii. Ministerstvo uvedlo, že nemoc COVID-19 se prokázala u pacienta ve státě Lagos ve čtvrtek.

Počty obětí a nakažených ve čtvrtek dále stoupaly mimo jiné v Itálii, která je po Číně a Jižní Koreji nejvíce zasaženou zemí. Na koronavirus v Itálii zemřelo 17 lidí, nakažených je tam 650, přitom ve středu jich bylo kolem 400. Další případy se ve čtvrtek potvrdily i ve Francii, Německu, Švýcarsku a Rakousku. První infikované ve čtvrtek oznámilo Estonsko, Dánsko či Nizozemsko.

Případy v Číně

V pevninské Číně stoupl ve čtvrtek počet případů nákazy novým typem koronaviru o 327, celkově se tak nakazilo už 78 824 lidí. Dalších 44 pacientů s nemocí COVID-19 zemřelo, celkově má tak v Číně tato choroba už 2788 obětí. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž čtvrteční bilance nově nakažených je nejnižší od ledna.

V centrální provincii Chu-pej nemoci ve čtvrtek podlehlo 41 lidí, z toho 28 v provinčním hlavním městě Wu-chan. V Chu-pej bylo zároveň hlášeno 318 nových případů nákazy, což je nejméně od 24. ledna. Nejvíce infikovaných bylo ve Wu-chanu, kde se koronavirem nově nakazilo 313 lidí, přičemž o den dříve to bylo 383.

Kromě provincie Chu-pej se v pevninské Číně, do které se nepočítá autonomní Hongkong a Macao, potvrdilo jen devět nových případů nákazy, což je méně než 24 případů zaznamenaných o den dříve.

Jižní Korea

Jižní Korea v pátek oznámila, že se nákaza novým koronavirem potvrdila u dalších 256 lidí, počet infikovaných v zemi tak stoupl na 2022. Informovala o tom agentura Reuters. Nemoci COVID-19 v Jižní Koreji dosud podlehlo 13 lidí, bilance obětí za uplynulých 24 hodin však nestoupla.

Město Tegu na jihovýchodě země evidovalo 182 nově nakažených. Na místě se nachází kostel, kde se nákaza v zemi začala šířit. Nákaza novým koronavirem, který má ohnisko v Číně, byla dosud zaznamenána ve více než 40 dalších zemích a územích.

Nový koronavirus vyvolává onemocnění s příznaky chřipky (horečku, kašel, problémy s dýcháním), pouze u některých pacientů vede k rozvoji virového zápalu plic. Podle dosavadních informací odborníků umírají na tento virus převážně senioři a lidé s podlomeným zdravím.

luk, hag, jak, ada Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme