Koronavirem se dosud nakazilo přes 20 milionů lidí. S nemocí je spojováno na 733 tisíc úmrtí

  • Počet potvrzených případů nákazy koronavirem už v globálním měřítku překonal 20 milionů. Uvádí to agentura Reuters i americká Univerzita Johnse Hopkinse.
  • S nemocí covid-19 je aktuálně v součtu všech národních statistik spojováno na 733 tisíc úmrtí.
  • V Česku se denní přírůstek potvrzených případů koronaviru i po víkendu drží pod dvoustovkou, v pondělí přibylo 140 pozitivních testů.
  • Od začátku epidemie potvrdily laboratoře koronavirus u 18 494 lidí, z nich 13 017 se z nemoci vyléčilo a 389 zemřelo. Aktuálně se tak s nemocí potýká 5088 lidí. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví k úterním 00.30.

Tento článek je více než rok starý.

Praha (Aktualizováno: 10:22 11. 8. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Studenti během zkoušek v mexickém městě Ciudad Juárez dodržují sociální distanc. (Fotografie z 10. srpna)

Studenti během zkoušek v mexickém městě Ciudad Juárez dodržují sociální distanc. (Fotografie z 10. srpna) | Foto: Jose Luis Gonzalez | Zdroj: Reuters

Denní nárůst potvrzených případů nákazy se v Česku minulý týden ve všedních dnech pohyboval od pondělních 209 až po pátečních 323 pozitivních testů, což byl třetí nejvyšší nárůst od začátku epidemie v Česku.

Prémie za koronavirovou krizi? Šéf statistiků Dušek nedostal ani korunu, odměny dlouhodobě odmítá

Číst článek

V sobotu a neděli pak stejně jako o minulém víkendu klesl přírůstek nakažených pod 200. Zároveň se ale stejně jako o předchozích víkendech prudce propadl počet provedených testů, a to ze zhruba sedmi až osmi tisícovek ve všedních dnech jen na 5159 v sobotu a 2740 v neděli.

Nedělní podíl nově nakažených na množství testů tak po dvou týdnech přesáhl čtyři procenta.

Text pokračuje pod online reportáží.

Nejpostiženějším regionem zůstává Frýdecko-Místecko, počet zaznamenaných případů covidu-19 za posledních sedm dní na 100 tisíc obyvatel tam ale klesá. Zatímco podle pondělních podvečerních údajů to bylo 82 lidí, podle posledních údajů ministerstva je to 61 nakažených.

Následuje Klatovsko s téměř 36 případy a Kolínsko s 24 případy. Přes 20 nakažených za uplynulý týden v přepočtu na 100 tisíc obyvatel mají ještě město Praha a okresy Praha-východ, Prachatice a Příbram.

Ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo v pondělí mapu regionů podle míry rizika nákazy covidem-19, tedy takzvaný semafor. Jako regiony se zvýšeným rizikem byly na mapě uvedeny jen město Praha a okres Frýdek-Místek, které jsou na zeleném stupni, prvním ze tří. Ostatní regiony jsou na semaforu bílé, tedy s nulovým nebo zanedbatelným rizikem nákazy.

Koronavirus globálně

V globálním měřítku přibývají známí nakažení v posledních týdnech tempem zhruba 250 tisíc za den, tedy nejrychleji od vypuknutí pandemie. Hranici deseti milionů podle Reuters globální bilance přesáhla 28. června.

Do Řecka mohou Češi od 17. srpna pouze s negativním testem na koronavirus, oznámila vláda

Číst článek

Denní počty hlášených obětí i při rekordních statistikách nákaz zůstávají nižší než v dubnu, kdy vrcholily epidemie v západní Evropě či v americkém státě New York. Tehdy se průměrný denní přírůstek světového součtu přes dva týdny držel nad 6000 úmrtími, zatímco v posledních dnech byl těsně pod touto hranicí.

Zemí s nejvyššími počty nově odhalených infekcí se v posledních dnech stala Indie, která čtyřikrát za sebou ohlásila více než 60 tisíc nových případů. Desetitisíce nakažených hlásí každý den také ve Spojených státech a v Brazílii, přičemž tyto dvě země a Indie dohromady evidují přes deset milionů případů.

Skutečný počet lidí, kteří se tam nakazili koronavirem, je přitom pravděpodobně výrazně vyšší, neboť u velké části infikovaných se nákaza projevuje nanejvýš mírnými symptomy, zatímco jiným působí vážné zdravotní problémy.

Nákazy ve světě rychle přibývají i v důsledku nepříznivého vývoje v Evropě, kde se řada zemí po uvolnění karanténních opatření potýká s rozmachem epidemie. Státy Evropské unie podle dat Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí dohromady denně oznamují 10 tisíc až 15 tisíc nových případů.

Šéf Světové zdravotnické organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus při pondělním brífinku uvedl, že pandemii lze dostat pod kontrolu, ale jedině tehdy, budou-li vlády přijímat opatření na zmírnění přenosu SARS-CoV-2 uvnitř populací. „Můj vzkaz je naprosto jednoznačný: potlačovat, potlačovat, potlačovat virus,“ citoval jej zpravodajský web BBC.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme