Palestinský politik leží v izraelské nemocnici, chtěl je bojkotovat. ‚Pokrytectví,‘ shodují se obě strany

Patří k předním palestinským politikům, ale leží na jednotce intenzivní péče v izraelské nemocnici. Hlavní palestinský vyjednavač Sáib Irikát se před deseti dny nakazil koronavirem a jeho zdravotní stav se v posledních dnech prudce zhoršil. Irikátovo rozhodnutí nechat se léčit v Izraeli vyvolalo mezi Palestinci i Izraelci odmítavé reakce.

Jeruzalém Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hlavní palestinský vyjednavač Sáib Irikát | Foto: Mohamad Torokman | Zdroj: Reuters

Bývalo naprosto běžné, že Palestincům byla poskytována zdravotní péče v izraelských nemocnicích, protože je to zakotvené v mírových dohodách z Osla. Dokonce tam byl i fungující mechanismus zdravotního pojištění. Ovšem od letošního května palestinská samospráva spíše brání Palestincům, aby odjížděli na léčení do izraelských nemocnic.

Měsíc trvající plošná karanténa v Izraeli se dočkala prvního uvolnění. Otevřou se školky nebo pláže

Číst článek

A právě za těchto podmínek je hospitalizace Sáiba Irikáta v izraelské nemocnici zvlášť pikantní, jak to komentuje Daniel Diker z izraelského think tanku Centrum pro věci veřejné: „Dr. Irikát jakožto generální tajemník hnutí Fatah letos vyzýval ke zdravotnímu bojkotu Izraele, což se v praxi projevilo jako odmítání proplácet kritickou zdravotní péči, kterou izraelské nemocnice poskytovaly palestinským ženám, mužům i dětem.“

Postoj palestinských úřadů k hospitalizaci v Izraeli je důsledkem izraelského plánu anektovat části Západního břehu, což byl plán, se kterým počátkem roku přišel izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Měl se realizovat během léta, ale nakonec z něj sešlo.

Ale palestinská samospráva na tento plán zareagovala tím, že ukončila koordinaci aktivit s izraelskou stranou a to právě ochromilo i poskytování izraelské zdravotní péče Palestincům.

Hospitalizace za ústupky

Irikátovu hospitalizaci v Izraeli obě strany hodnotí jako pokrytecké. Píšou to jak izraelští komentátoři v izraelských médiích, tak také Palestinci třeba na sociálních sítích.

Skupina poslanců izraelského Knesetu dokonce odsoudila Irikátovu hospitalizaci s tím, že Izrael měl za tento vstřícný krok požadovat palestinské ústupky, konkrétně říkali, že Izrael měl požadovat vydání těl izraelských vojáků a zajatců, která jsou stále zadržovaná hnutím Hamás v pásmu Gazy.

Otevření školek i menších podniků. Izrael v neděli zruší část opatření proti koronaviru

Číst článek

Izraelci si tento týden trochu oddychli po mírném uvolnění celoplošné karantény. Palestinská území jsou na tom – co se týče pandemie koronaviru - docela podobně. Čísla na palestinských územích – jak na Západním břehu, tak v pásmu Gazy – bývají o něco nižší na počet obyvatel, než v Izraeli.

Nicméně pro Palestince a palestinské zdravotnictví je současná situace velký problém právě z důvodu neprostupnosti hranic do Izraele. Hranice jsou neprostupné z několika důvodů. Jedním z nich jsou izraelská opatření, plošná karanténa, která ještě stále neskončila, i když je trochu uvolněná.

To se týká hlavně Palestinců z pásma Gazy, kde je zdravotnictví v kritickém stavu, kdy nemocnice jsou naprosto nevybavené a Palestinci z Gazy jsou závislí na povolení od izraelských úřadů, aby mohli přejet izraelské území alespoň na Západní břeh, kde jsou lépe vybavené palestinské nemocnice. I to se teď děje velice obtížně, takže Palestinci v pásmu Gazy jsou na tom možná nejhůř ze všech obyvatel Blízkého východu právě, co se týče boje proti nákaze koronavirem.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme