Kanada nepošle sportovce na letní olympiádu. Japonci poprvé připustili její odložení kvůli pandemii

  • Kanada nepošle své sportovce na letní olympijské a paralympijské hry, které se mají uskutečnit v Tokiu. Rozhodnutí souvisí s obavami kvůli šíření koronaviru.
  • Německá kancléřka Angela Merkelová míří do karantény, byla totiž v kontaktu s nakaženým lékařem.
  • V Česku vzrostl počet lidí nakažených novým typem koronaviru na 1120, vyléčilo se dosud šest lidí. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha za ANO je kvůli koronaviru hospitalizováno 74 lidí.
  • Itálie, která je momentálně nejhůře postiženou zemí na světě, v neděli opět zpřísnila karanténní opatření. Občané nesmějí s pomocí osobních ani veřejných dopravních prostředků opouštět místo svého bydliště. Počet obětí v Itálii přesáhl pět tisíc, nakažených je skoro 60 000.
  • Španělé hlásí nárůst obětí o o dalších 394 mrtvých na celkových 1720.

Ottawa (Aktualizováno: 4:20 23. 3. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letní olympijské hry se v roce 2020 mají konat v Tokiu. | Zdroj: Reuters

O rozhodnutí kanadského týmu informoval v pondělí Kanadský olympijský výbor. Podle něj „není nic důležitějšího než zdraví a bezpečí našich atletů i světového společenství.“

Počet nakažených v Česku stoupl na 1165. Z obavy o kvalitu zásobování Češi vykoupili droždí

Číst článek

„Kanadský olympijský výbor i Kanadský paralympijský výbor naléhavě vyzývají Mezinárodní olympijský výbor, Mezinárodní paralympijský výbor a Světovou zdravotnickou organizaci, aby odložily hry o jeden rok,“ uvádí ve svém prohlášení.

S prohlášením se následně připojily i další země. Předseda Novozélandského olympijského výboru prohlásil, že země v případě konání letní olympiády v letošním roce zváží její bojkot. Australský tým se zase rovnou připravuje na variantu, že hry proběhnou o rok později.

„Je patrné, že se hry nemůžou konat v letošním červenci,“ prohlásil šéf australského týmu Ian Chesterman.

Mezinárodní olympijský výbor o víkendu poprvé přiznal, že kvůli pandemii koronaviru uvažuje o odložení olympijských her v Tokiu. Rozhodnutí by mělo padnout do čtyř týdnů. Úplné zrušení her ale podle něj ve hře není.

Japonský premiér Šinzó Abe v pondělí prohlásil, že odložení her může být variantou, jestliže nebude možné uspořádání olympiády v „úplné formě“.

Text pokračuje pod online reportáží.

Kancléřka v karanténě

Německá kancléřka Angela Merkelová míří do karantény, byla totiž v kontaktu s nakaženým lékařem. Ještě předtím oznámila, že v zemi budou zpřísněna dosavadní opatření – začne platit zákaz shromažďování více než dvou osob, pokud nepůjde o spolubydlící nebo příbuzné.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Německu zpřísňují opatření proti šíření koronaviru, zakázaná budou shromáždění více než dvou lidí

O karanténě spolkové kancléřky informoval v neděli její mluvčí Steffen Seibert, podle něhož bude šéfka německé vlády v dalších dnech opakovaně testována.

Pětašedesátiletá politička ještě v neděli v podvečer na tiskové konferenci v Berlíně představila nová opatření v boji proti koronaviru, na nichž se domluvila s ministerskými předsedy spolkových zemí. Krátce poté se ale dozvěděla o nákaze lékaře, a rozhodla se proto jít okamžitě do domácí karantény. Z ní bude v dalších dnech pracovat.

Dva lidé

Podle Merkelové musí celý svět čekat na objevení léku nebo vakcíny a do té doby se dá šíření nákazy pouze zpomalovat. Více než dva lidé se tak smí potkat jen v hromadné dopravě anebo na pohřbech. Uzavře se proto zbytek fungujících restaurací a také služby.

Dotčené firmy se mohou spoléhat na státní podporu. Regiony a spolková vláda na to vyčlenily stovky miliard eur. Některé regiony nicméně chtějí postupovat stejně jako Rakousko, kde platí zákaz vycházení. Vedle Bavorska a Sárska ho od půlnoci zavádí také Sasko.

Spolkové země mohou navíc přijít s dalšími opatřeními. V neděli tak učinilo s Českem sousedící Sasko, které výrazně omezí vycházení. Od pondělí nebude možné bez pádného důvodu, kterým může být cesta do práce, k lékaři, na nákup nebo třeba procházka či sport v blízkosti domova.

V Německu se podle agentury DPA zatím prokázalo přes 24 100 nákaz koronavirem. V sobotu jich bylo na 21 600.

Česko chce omezit pendlery

V Česku vzrostl počet lidí nakažených novým typem koronaviru na 1120, vyléčilo se dosud šest lidí. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) je kvůli koronaviru hospitalizováno 74 lidí. Na jednotkách intenzivní péče je 19 z nich, z toho 11 je napojeno na umělou plicní ventilaci a jeden, muž ve Všeobecné fakultní nemocnici, na speciálním přístroji ECMO, který okysličuje krev. Zbytek se léčí doma.

Prymula: Koncem března čekáme 8500 nakažených. Budeme muset upravit pohyb pendlerů

Číst článek

Přísná opatření, která v Česku kvůli šíření korovairu platí, by se mohla podle šéfa Ústředního krizového štábu Romana Prymuly uvolňovat, pokud do konce března bude v zemi méně než 8500 nakažených. Řekl to v neděli v České televizi.

Po Velikonocích by se zároveň v Česku měl spustí nový systém testování, do kterého se zapojí i armáda. Prymula i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) se domnívají, že se bude muset omezit i pohyb lidí za prací do zahraničí, kteří měli dosud výjimku. „Mám z některých regionů údaje, že i deset procent pendlerů je nakažených,“ řekl Prymula.

Přes 5400 mrtvých

V Itálii počet obětí nákazy koronavirem překročil 5000. Za poslední den se počet mrtvých zvýšil o 651 na 5476. Infikovaných je celkem už 59 138, což je o 5560 více než v sobotu.

Ze statistik italských úřadů vyplývá, že epidemie v zemi mírně ztratila na síle. Počet nových případů koronaviru se od soboty zvýšil o 10,4 procenta, což je nejmenší denní procentuální nárůst od konce února, kdy se nákaza v Itálii objevila. Také počet nových obětí koronaviru je dnes zhruba o 140 nižší než v sobotu.

V Itálii od soboty platí zákaz venkovních aktivit. Policie důkladněji kontroluje dodržování opatření

Číst článek

Podle šéfa civilní ochrany Angela Borrelliho už se z nemoci způsobované koronavirem plně zotavilo přes 7000 lidí, za den se počet uzdravených zvýšil téměř o tisícovku. Stoupá nicméně i počet pacientů, kteří potřebují podporu dýchacích přístrojů na jednotkách intenzivní péče, těch je nyní přes 3000.

Itálie, která je momentálně nejhůře postiženou zemí na světě, v neděli opět zpřísnila karanténní opatření, která v zemi platí už dva týdny. Občané nesmějí s pomocí osobních ani veřejných dopravních prostředků opouštět místo svého bydliště. Do 3. dubna je pozastavena i veškerá postradatelná výroba.

Nejkritičtější je i nadále situace v Lombardii, kde za uplynulý den zemřelo 360 lidí a počet nakažených se zvýšil o 2590 na 28 370.

Španělsko prodlouží stav nouze

Španělská bilance počtu obětí nemoci COVID-19 narostla o dalších 394 mrtvých na celkových 1720 a opět se tak zvýšila o 30 procent. Počet potvrzených případů za dobu šíření nákazy od soboty vzrostl z 24 926 na 28 572, přibylo jich tedy 3646.

Ve Španělsku už je 1326 úmrtí po nákaze koronavirem. Od pátku se počet obětí zvýšil o 324

Číst článek

Více než 2500 lidí, kteří měli ve Španělsku pozitivní test na koronavirus, už úřady evidují jako uzdravené, dalších skoro 1800 ale v neděli bylo ve vážném stavu v péči lékařů. Podle tisku jsou jednotky intenzivní péče v některých nemocnicích zahlcené, především se to týká Madridu a jeho okolí.

Španělský premiér Pedro Sánchez v sobotu večer varoval, že nejhorší fázi boje proti COVID-19 má země teprve před sebou. „Ještě jsme nepocítili dopad nejsilnější, nejničivější vlny, která prověří naši materiální a morální odolnost, jakož i charakter celé naší společnosti,“ řekl předseda vlády.

Sánchez prohlásil, že kabinet pro zmírnění krize udělá vše, co bude třeba. Už minulý víkend kvůli ní vyhlásil patnáctidenní stav nouze, o jehož prodloužení nyní bude žádat parlament. Tento souhlas má zaručený, píše agentura Reuters, protože podporu uvedenému kurzu už vyjádřilo hlavní opoziční uskupení, tedy Lidová strana (PP).

vjb, vtk, tat, bej, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme