,Vyrážejí proti sobě do války.‘ Krysy hladovějící kvůli pandemii jsou agresivnější, varují odborníci

Omezení provozu restaurací a dalších občerstvovacích podniků dopadá i na populace pouličních krys ve velkých amerických městech. Odborníci z amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí varují, že kvůli výpadku obvyklého přísunu jídla se stávají některé krysy agresivnějšími a vydávají se za jídlem dál než kdy dříve, napsal list The New York Times.

Tento článek je více než rok starý.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krysy v Indii

Ilustrační foto | Foto: Simon | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

„Krysy nejsou agresivnější vůči lidem, ale k sobě navzájem,“ tvrdí Bobby Corrigan, odborník na hlodavce žijící ve městech. „Jednoduše se obrací proti sobě,“ dodává podle listu The New York Times.

Roušky, rukavice i láhve od dezinfekce. Řím se potýká s ochrannými pomůckami vyhozenými na ulici

Číst článek

Podle Corrigana jsou v New Yorku krysí kolonie, které se již po generace spoléhají na zásoby vyhozeného jídla, které se objevují každou noc v popelnicích u restaurací. Nyní kvůli restrikcím spojeným s koronavirem tento zdroj potravy vyschnul a krysy jsou hladové a zoufalé.

Škůdci jdou proto za potravou dále než kdy dříve, hledají cesty do lidských obydlí, kde by mohlo být jídlo, a dokonce se v některých případech obracejí ke kanibalismu.

Podobné příběhy jako New York přitom hlásí rovněž Chicago či New Orleans.

„Vyrážejí proti sobě do války, v některých populacích si navzájem pojídají mladé a soupeří spolu o to potravu, kterou se jim podaří najít,“ pokračuje Corrigan.

,S německou cestovkou bych jel i do Českého ráje.‘ U sousedů vrací hotovost, jiný je i přístup vlády

Číst článek

„Ale krysy, které žijí v rezidenčních čtvrtích, si pravděpodobně nevšimly, že by se během karantény cokoli změnilo,“ dodal s tím, že by si lidé měli zkontrolovat těsnost svých dveří, protože k proniknutí do obydlí stačí krysám škvíra široká lehce přes centimetr.

Podle dalšího odborníka Jima Frederickse zatím nejsou důkazy, že by krysy mohly přenášet koronavirus. Jiné nemoci však šířit mohou, a jsou proto vždy rizikem pro veřejné zdraví.

Ačkoliv nyní některé kolonie krys zažívají krušné časy, po znovuotevření restaurací se zřejmě rychle vrátí k normálnímu životnímu rytmu a dočasný výpadek je nijak nepoznamená a ani nezmenší jejich početnost. „Jsou odolné. Krysy jsou šikovní škůdci,“ řekl Fredericks.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme