Koronavirus v politických kruzích. Bolsonarův poradce, který se setkal s Trumpem nebo manželka Trudeaua

Nákaza koronavirem se nevyhýbá ani světovým politikům a jejich nejbližšímu okolí. Ve čtvrtek lékaři koronavirus potvrdili u tajemníka brazilského prezidenta, jenž se spolu s prezidentem Jairem Bolsonarem o víkendu setkal na Floridě s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. V pátek o své nákaze informoval australský ministr vnitra Peter Dutton. Pozitivní test měla také britská poslankyně, která se nedávno účastnila recepce s premiérem Johnsonem.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Donald Trump a Jair Bolsonaro při setkání na Floridě. Pár dní poté se ukázalo, že poradce brazilského prezidenta se nakazil koronavirem. | Foto: Tom Brenner | Zdroj: Reuters

Australský ministr vnitra Peter Dutton je zatím posledním vysoce postaveným politikem, u kterého se nákaza koronavirem potvrdila. Sám Dutton o pozitivním testu informoval v pátek s tím, že byl hospitalizován.

Kolaps zdravotnictví, lékaři nedokážou pomoct všem. Proč se boj s koronavirem v Itálii proměnil v drama?

Číst článek

Ministr o své nákaze promluvil krátce poté, co premiér Scott Morrison doporučil, aby se kvůli šíření nového typu koronaviru v zemi neorganizovaly akce s více než 500 lidmi. Zároveň ale prohlásil, že o víkendu se chystá jít jako divák na ragbyový zápas.

Omezit svůj program nehodlá ani americký prezident Donald Trump. Ten o víkendu na Floridě přivítal brazilského prezidenta Jaira Bolsonara a jeho tajemníka Fabia Wajngartena. Právě u Wajngartena se později potvrdila nákaza.

Bílý dům přesto uvedl, že pro testování hlavy státu není důvod. „Prezident ani viceprezident (Mike Pence, pozn. red.) téměř vůbec nepřišli do styku s jedincem, u něhož vyšly pozitivní testy, momentálně tak není nutné je testovat,“ uvedla mluvčí Bílého domu Stephanie Grishamová.

Brazilská televize však ve čtvrtek zveřejnila videozáběry, na nichž je vidět tajemník v Trumpově bezprostřední blízkosti. Sám tajemník také na sociální síť Instagram umístil fotografii, na níž je po boku Trumpa i Pence.

„Řekněme to takto: Obavy nemám. Nedělali jsme nic zvlášť neobvyklého,“ řekl Trump novinářům v Bílém domě, kde se sešel s irským premiérem Leo Varadkarem. S Varadkarem si podle Trumpa ale kvůli nákaze koronavirem nepodali ruce.

Bez testu i Trudeau

Čtrnáctidenní karanténu naopak podstoupí kanadský premiér Justin Trudeau. Koronavirem se nakazila jeho manželka, informoval v noci na pátek mluvčí premiéra. Ten zároveň zdůraznil, že premiérův zdravotní stav je dobrý a nemá příznaky. Sám premiér tedy test nepodstoupí.

Dva senátoři, kteří byli v Itálii, museli do karantény. Nákazu koronavirem u nich testy neprokázaly

Číst článek

Už v pátek 6. března byla pozitivně testována na koronavirus britská poslankyně a náměstkyně ministra zdravotnictví Nadine Dorriesová. Informoval o tom server BBC s odvoláním na její prohlášení.

V předchozím týdnu se poslankyně setkala v parlamentu se stovkami lidí a navštívila také recepci s premiérem Borisem Johnsonem, upozornil list The Times. Americká CNN uvedla, že ani Johnson se neplánuje nechat otestovat, protože Dorriesovou nepřišel do úzkého kontaktu a neprojevuje klinické příznaky.

Nejvýrazněji zasáhl politiky virus v Íránu, který patří mezi země, kde se koronavirem nakazilo nejvíce lidí. Nemoci COVID-19, kterou koronavirus způsobuje, tam podlehl jednasedmdesátiletý Mohammad Mírmohammádí, člen úřadu, který radí íránskému duchovnímu vůdci ajatolláhovi Alímu Chameneímu.

Na nemoc zemřeli také dva poslanci. Nákaza postihla také náměstka ministra zdravotnictví Íradže Haríršího. „Testy pana Haríršího, který byl v první linii v boji proti koronaviru, byly pozitivní,“ sdělil 25. února zástupce tiskového oddělení ministerstva.

Nákaza se u Haríršího potvrdila jen den poté, co na tiskové konferenci veřejnost ujišťoval, že má vláda epidemii pod kontrolou.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme