Polská rozvědka v lednu varovala před koronavirem, vláda výstrahu ignorovala, píše Gazeta Wyborcza

Polská rozvědka už v lednu jako jedna z prvních v Severoatlantické alianci varovala, že ohrožení koronavirem z Číny není propaganda, ale vážná věc a že je nutné se připravit na krizi. Vláda ale tuto výstrahu ignorovala, napsal na svém webu opoziční list Gazeta Wyborcza.

Varšava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Láska za časů koronaviru

Láska za časů koronaviru | Zdroj: Reuters

Pro polskou rozvědku je Čína podle deníku Gazeta Wyborcza jedním z nejdůležitějších směrů, na které se zaměřuje.

Příběh léku, který Trump či Elon Musk považují za možný zlom v boji s koronavirem. Jaké má šance?

Číst článek

Podobně jako jiné služby zkoumala, nakolik informace o koronaviru mohou být přehnané a sloužit k informační válce a šíření paniky. Ale nakonec jako jedna z prvních v NATO shledala, že koronavirus představuje skutečnou hrozbu a že se epidemie neomezí jen na Čínu, tvrdí deník.

Informace polské rozvědky se objevily ve dvou důvěrných bulletinech NATO, k nimž mají přístup spojenecké služby. Nejvážněji k varováním podle zdrojů listu přistoupilo Estonsko, které si udělalo zásoby ochranných pomůcek, jako jsou roušky, kombinézy, dezinfekční roztoky či mobilní laboratoře.

Část zemí, včetně Polska, se ale podle deníku úporně držela teze amerického prezidenta Donalda Trumpa, že míra ohrožení se přehání a slouží propagandě. A tak Polsko ještě v půli února poslalo do Číny zásilku několika tisíc ochranných roušek, které teď chybějí.

Dva poslanci z opozice a z vládní strany, kteří jsou členy výboru pro tajné služby, deníku řekli, že výbor nebyl o žádném varování před blížící se epidemií informován. Z úřadu vlády deník na své otázky dosud nedostal odpověď.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme