Rakousko otevře hranice s Německem 15. června, za prioritu považuje v další vlně Česko a Slovensko

Rakousko od 15. června plně otevře hranice s Německem a už od tohoto pátku bude hranice kontrolovat pouze namátkově. Ve středu to oznámila agentura APA, které plány na změnu režimu na hranicích sdělil úřad rakouského kancléře Sebastiana Kurze. Pro Rakousko je také prioritou otevřít hranice se sousedními státy. V rakouské rozhlasové stanici Ö1 to prohlásila ministryně turistiky Elisabeth Köstingerová, která výslovně zmínila Česko a Slovensko.

Vídeň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rakouští policisté na hranicích s Německem | Foto: Andreas Gebert | Zdroj: Reuters

V rámci kroků, které měly zpomalit šíření nákazy koronavirem, uzavřelo Rakousko podobně jako jiné země hranice se sousedy a omezilo vstup jen na odůvodněné případy. Podle současných ustanovení platí v Rakousku zavedení hraničních kontrol s Německem, Itálií, Švýcarskem, Lichtenštejnskem, Českem a Slovenskem do 31. května a kontroly jsou i na hranicích s Maďarskem a Slovinskem.

Státní hranice se všemi sousedy by se měly plně otevřít od července, uvedl Petříček

Číst článek

Kurz ve švýcarské televizi SRF v úterý večer prohlásil, že ještě tento měsíc by chtěl uvolnit kontroly na pomezí se Švýcarskem zavedené kvůli koronaviru a v červnu pak plně obnovit překračování hranic bez jakýchkoli kontrol. Dodal, že rakouským cílem je vedle nového režimu se Švýcarskem také uvolnit situaci na hranicích s Německem.

„Rozhovory s Německem pokračují výborně. I zde je možné očekávat průlom,“ řekl Kurz. Rovněž prohlásil, že Švýcarsko s Rakouskem by chtěly hranice s Německem uvolnit rychleji, ale na brzdě prý stojí německá spolková země Bavorsko.

Ve středu APA s odvoláním na informace rakouského kancléřství ohlásila plné otevření rakouských hranic s Německem od 15. června. Kurz v úterý telefonicky jednal s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a ve středu bude o dalších krocích diskutovat rakouská vláda, doplnila APA.

Rakousko zrušilo omezení vycházení. Opozice demonstrovala za návrat ‚normální normality‘

Číst článek

Hranice s Českem prioritou

„V první linii nyní vidíme východní země, například Česko a Slovensko,“ řekla Köstingerová o plánovaném uvolňování režimu na hranicích. Rakouský kancléř Sebastian Kurz a další rakouští představitelé v uplynulých dnech opakovaně hovořili o tom, že na otevření hranic s Českem mají velký zájem.

Veřejnoprávní stanice ORF ve středu uvedla, že Kurz pověřil rakouského ministra vnitra Karla Nehammera a ministryni pro Evropskou unii Karoline Edtstadlerovou, aby připravili scénář liberalizace hraničního režimu se Švýcarskem, Lichtenštejnskem a východoevropskými sousedy, pokud tam rovněž infekce zůstane pod kontrolou.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme