Reaktivace viru? Soul hlásí případy vyléčených pacientů, u kterých se opět koronavirus objevil

Světová zdravotnická organizace (WHO) v sobotu oznámila, že prošetřuje případy, kdy někteří pacienti postižení nemocí covid-19 byli na základě testů označeni za vyléčené, ale později se u nich koronavirus opět prokázal. V pátek 91 takových případů oznámila Jižní Korea. Tamní zdravotnické úřady předpokládají, že tito lidé nebyli znovu infikováni, ale virus v jejich těle se nejspíše reaktivoval.

Ženeva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vzorky připravené na testování v laboratoři na přítomnost koronaviru

Vzorky připravené na testování v laboratoři na přítomnost koronaviru | Foto: Axel Schmidt | Zdroj: Reuters

„Jsme si vědomi zpráv o osobách, které byly za použití PCR (polymerázové řetězové reakce) testovány negativně na covid-19 a pak po několika dnech znovu pozitivně,“ uvedla WHO v prohlášení. „Jsme v úzkém kontaktu s našimi klinickými experty a tvrdě pracujeme na tom, abychom získali více informací o těchto jednotlivých případech. Je důležité se ujistit, že při odběru vzorků pro testy možných pacientů jsou řádně dodrženy všechny postupy,“ dodala organizace.

Wu-chan se pomalu vrací k životu. ‚Lidé spolu raději příliš nemluví. Na pocit bezpečí je brzy,‘ říkají místní

Číst článek

Podle doporučení WHO je pacient považován za vyléčeného, pokud dva po sobě jdoucí testy v rozmezí nejméně 24 hodin koronavirus v těle nezjistí. Na základě dosavadních studií trvá u lidí s mírnou formou nemoci klinické vyléčení asi dva týdny od doby, co se u nich objevily symptomy.

„Jsme si vědomi, že někteří pacienti jsou PCR pozitivní poté, co se klinicky uzdraví. Potřebujeme ale systematický sběr vzorků od uzdravených pacientů, abychom lépe porozuměli tomu, jak dlouho trvá, než se aktivního viru zbaví,“ dodala WHO s poukazem na to, že covid-19 je nové onemocnění.

Důvod opětovné pozitivity některých pacientů v Jižní Koreji, kteří dříve byli označeni za negativní, jasný není. Tamní zdravotnické úřady nevylučují reaktivaci viru. Někteří odborníci se také domnívají, že na vině mohou být chybné testy, jiní experti uvedli, že pacienti mohou stále v těle mít zbytky viru, aniž je ohrožuje na zdraví a aniž jsou infekční.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme