Koronavirus se potvrdil u dvou migrantů na řeckém ostrově Lesbos. Jsou izolovaní v karanténě

Nákaza koronavirem se potvrdila u dvou migrantů, kteří minulý týden připluli na řecký ostrov Lesbos z Turecka. Informovala o tom v úterý agentura Reuters s odvoláním na zdroje z řeckého ministerstva pro migraci. Podle neoficiálních zdrojů jde o první potvrzené případy nákazy koronavirem mezi migranty na řeckých ostrovech. Minulý měsíc se potvrdil koronavirus u 150 migrantů izolovaných v hotelu na řecké pevnině.

Atény Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Migranti na řeckém ostrově Lesbos | Foto: Goran Tomasevic | Zdroj: Reuters

Dva nové případy nákazy se nyní prokázaly u dvou běženců v táboře na Lesbu, v němž jsou nyní po připlutí na ostrov migranti po 14 dní izolováni v karanténě. V tomto táboře je asi sedm desítek běženců. Také u nich jsou nyní prováděny testy na koronavirus, stejně jako je podstoupí pobřežní stráž a další lidé, kteří s dvěma nakaženými běženci přišli do kontaktu.

Humanitární pracovník: Uprchlické tábory jsou pro šíření koronaviru ideální podhoubí. Situace je kritická

Číst článek

Agentura Reuters v úterý citovala nejmenovaný zdroj z ministerstva pro migraci, podle něhož „není absolutně žádný možný kontakt“ mezi tímto zařízením a táborem Moria na témže ostrově.

V Morii žije na 17 500 migrantů uvnitř tábora a v jeho přilehlém okolí, ačkoliv kapacita zařízení je pouze asi 6000 osob. Špatné hygienické podmínky v přeplněném táboře dlouhodobě kritizují nevládní organizace, které po vypuknutí pandemie covidu-19 vyzvaly k jeho uzavření a převezení migrantů na pevninu.

Řecká vláda minulý měsíc začala s převozy migrantů z přeplněných táborů na ostrovech v Egejském moři, slíbila přestěhovat na pevninu na 2380 běženců starších 60 let a chronicky nemocných s jejich rodinami.

Na ostrovech v Egejském moři je ale stále přes 34 500 běženců, uvedla ve středu DPA s odkazem na řecké ministerstvo pro migraci. V celém Řecku žije v zařízeních pro migranty na 120 000 běženců.

Desítky zraněných při potyčkách na řeckých ostrovech. Protestující nechtějí nové migrační tábory

Číst článek

V Řecku se dosud potvrdilo 2744 případů nákazy koronavirem, z toho 152 lidí zemřelo. Řecko patří k zemím, které pandemii covidu-19 podle mnohých expertů zvládly lépe než mnohé ostatní státy, zejména díky včasným restriktivním opatřením. Ta tamní vláda zavedla v polovině března.

S postupným uvolňováním omezení začalo Řecko 4. května, kdy se poprvé po šesti týdnech otevřela například kadeřnictví či knihkupectví. Další obchody se otevřely tento týden a od 18. května budou moci Řekové cestovat i mimo svou domovskou provincii, ne však na řecké ostrovy.

Restaurace a bary ale zatím v zemi zůstávají zavřené. Ve veřejné dopravě či supermarketech jsou povinné roušky pod pokutou až 150 eur (asi 4000 Kč).

Naopak pro migrační střediska v Řecku vláda prodloužila omezení volného pohybu zatím do 21. května, oznámilo ministerstvo pro migraci v neděli.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme