Koronavirus se potvrdil u dvou migrantů na řeckém ostrově Lesbos. Jsou izolovaní v karanténě

Nákaza koronavirem se potvrdila u dvou migrantů, kteří minulý týden připluli na řecký ostrov Lesbos z Turecka. Informovala o tom v úterý agentura Reuters s odvoláním na zdroje z řeckého ministerstva pro migraci. Podle neoficiálních zdrojů jde o první potvrzené případy nákazy koronavirem mezi migranty na řeckých ostrovech. Minulý měsíc se potvrdil koronavirus u 150 migrantů izolovaných v hotelu na řecké pevnině.

Atény Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Migranti na řeckém ostrově Lesbos

Migranti na řeckém ostrově Lesbos | Foto: Goran Tomasevic | Zdroj: Reuters

Dva nové případy nákazy se nyní prokázaly u dvou běženců v táboře na Lesbu, v němž jsou nyní po připlutí na ostrov migranti po 14 dní izolováni v karanténě. V tomto táboře je asi sedm desítek běženců. Také u nich jsou nyní prováděny testy na koronavirus, stejně jako je podstoupí pobřežní stráž a další lidé, kteří s dvěma nakaženými běženci přišli do kontaktu.

Humanitární pracovník: Uprchlické tábory jsou pro šíření koronaviru ideální podhoubí. Situace je kritická

Číst článek

Agentura Reuters v úterý citovala nejmenovaný zdroj z ministerstva pro migraci, podle něhož „není absolutně žádný možný kontakt“ mezi tímto zařízením a táborem Moria na témže ostrově.

V Morii žije na 17 500 migrantů uvnitř tábora a v jeho přilehlém okolí, ačkoliv kapacita zařízení je pouze asi 6000 osob. Špatné hygienické podmínky v přeplněném táboře dlouhodobě kritizují nevládní organizace, které po vypuknutí pandemie covidu-19 vyzvaly k jeho uzavření a převezení migrantů na pevninu.

Řecká vláda minulý měsíc začala s převozy migrantů z přeplněných táborů na ostrovech v Egejském moři, slíbila přestěhovat na pevninu na 2380 běženců starších 60 let a chronicky nemocných s jejich rodinami.

Na ostrovech v Egejském moři je ale stále přes 34 500 běženců, uvedla ve středu DPA s odkazem na řecké ministerstvo pro migraci. V celém Řecku žije v zařízeních pro migranty na 120 000 běženců.

Desítky zraněných při potyčkách na řeckých ostrovech. Protestující nechtějí nové migrační tábory

Číst článek

V Řecku se dosud potvrdilo 2744 případů nákazy koronavirem, z toho 152 lidí zemřelo. Řecko patří k zemím, které pandemii covidu-19 podle mnohých expertů zvládly lépe než mnohé ostatní státy, zejména díky včasným restriktivním opatřením. Ta tamní vláda zavedla v polovině března.

S postupným uvolňováním omezení začalo Řecko 4. května, kdy se poprvé po šesti týdnech otevřela například kadeřnictví či knihkupectví. Další obchody se otevřely tento týden a od 18. května budou moci Řekové cestovat i mimo svou domovskou provincii, ne však na řecké ostrovy.

Restaurace a bary ale zatím v zemi zůstávají zavřené. Ve veřejné dopravě či supermarketech jsou povinné roušky pod pokutou až 150 eur (asi 4000 Kč).

Naopak pro migrační střediska v Řecku vláda prodloužila omezení volného pohybu zatím do 21. května, oznámilo ministerstvo pro migraci v neděli.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme