Boj o respirátory. Berlínská radnice viní USA, že zabránily dovozu ochranných pomůcek z Bangkoku

Berlínská radnice žádá německou vládu o vysvětlení, co se stalo v Bangkoku se zásilkou 200 000 respirátorů od americké firmy, které německá metropole objednala pro berlínskou policii. Informovala o tom v sobotu agentura DPA. Berlínský radní pro oblast vnitra Andreas Geisel v pátek zmizení dodávky respirátorů označil za „moderní pirátství“ a nepřímo z něj obvinil americkou vládu.

Berlín Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Respirátory. Ilustrační foto

Respirátor (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

„V tuto chvíli předpokládáme, že objednávka nedorazila kvůli zákazu americké vlády vyvážet respirátory,“ uvedl v pátek Geisel (SPD) v prohlášení. „Zatím ale nemůžeme říci, co se přesně na letišti v Bangkoku stalo,“ dodal. Podle něj byly respirátory koupené pro berlínskou policii.

Podle německých médií si radnice respirátory objednala od americké firmy 3M, která je vyrobila v Číně. Podle deníku Tagesspiegel byly poslány do Spojených států.

Německá ekonomika se připravuje na tvrdou ránu. Kvůli koronaviru by mohla klesnout až o šest procent

Číst článek

Deník Financial Times v pátek napsal, že firma 3M „neví o žádné své objednávce respirátorů z Číny pro berlínskou policii“. V pátek firma také oznámila, že jí Bílý dům nařídil zastavit všechny dodávky respirátorů, které vyrábí v USA, do Kanady a Latinské Ameriky, přestože to může mít „značné humanitární následky“.

„Takto nevypadá transatlantické partnerství. Ani v časech globální krize by se neměly používat metody jako na Divokém západě,“ uvedl Geisel k incidentu na letišti v thajské metropoli. Stejně jako berlínský starosta Michael Müller (SPD) žádá německou vládu, aby od Washingtonu požadovala vysvětlení.

Nesolidární Trump

„Chování amerického prezidenta není ani solidární, ani zodpovědné. Je nelidské a nepřijatelné. Federální vláda musí trvat na tom, aby USA respektovaly mezinárodní pravidla, a to i době koronavirové pandemie,“ napsal v pátek na twitteru starosta Müller.

Německý ministr zdravotnictví Jens Spahn v pátek novinářům řekl, že o incidentu v Bangkoku nic konkrétního neví. Dodal ale, že podobné zprávy se teď objevují, což „není dobrý vývoj“ událostí.

Podobné zprávy přišly tento týden z Francie či Španělska, napsal v sobotu server Politico. Ve středu francouzská média informovala o dodávce respirátorů, které mířily do Francie, ale byly odkloněny do USA. Americká ambasáda ve Francii to popřela. „Americká vláda nekoupila žádné respirátory, které měly z Číny mířit do Francie,“ uvedla ambasáda USA.

Také španělská média tento týden podle serveru Politico informovala, že pro Madrid je stále obtížnější nakoupit ochranné masky vzhledem k masivním nákupům, které dělají USA v Číně.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme