Maďarsko má velký zájem o ruskou koronavirovou vakcínu. Zvažuje koupi licence na její výrobu

První ruská vakcína proti koronaviru Sputnik V má za sebou teprve dvě fáze klinických testů. Přesto už ji v Rusku očkují rizikovým skupinám. A zájem o ni projevilo i Maďarsko. Tamní ministr zahraničí potvrdil, že v pátek bude jednat o tom, že by se v Maďarsku dokonce mohla vyrábět.

Moskva/Budapešť Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rusko minulý měsíc registrovalo vakcínu proti novému koronaviru s názvem Sputnik V, očkovat by se ale nechala jen méně než polovina Rusů

První ruská vakcína proti koronaviru Sputnik V má za sebou teprve dvě fáze klinických testů. Přesto už ji v Rusku očkují rizikovým skupinám. A zájem o ni projevilo i Maďarsko (ilustrační foto) | Foto: The Russian Direct Investment Fund (RDIF)/Andrey Rudakov | Zdroj: Reuters

Ani Maďarsko, ani Rusko zatím veřejně neoznámily, o jak velké množství vakcíny má Budapešť zájem.

Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó jenom upřesnil, že země plánuje koupit menší množství ruské vakcíny už v prosinci. Druhý nebo třetí lednový týden by pak mohly začít dodávky ve velkém objemu.

Do Venezuely dorazila ruská vakcína pro třetí fázi testování. ‚Rusko je opět vpředu,‘ říká Caracas

Číst článek

Jasněji by ale mohlo být v už v pátek. To bude Szijjártó prostřednictvím videokonference jednat s ruským ministrem průmyslu a obchodu Denisem Manturovem. Kromě Ruska jedná vláda premiéra Viktora Orbána o nákupu taky třeba s Čínou.

V Evropské unii ale ještě není použití ani ruské, ani čínské vakcíny schválené. Nemají zatím evropskou certifikaci. Jednotlivé unijní země je ale můžou použít experimentálně a výhradně na svém území. To je právě ona menší dávka, kterou plánuje Maďarsko získat už v prosinci. Bez takového testování přímo na evropské půdě by nebylo možné její široké použití.

S tím souvisí i to, že Maďarsko jedná s Ruskem rovnou o zakoupení licence, aby mohlo vakcínu vyrábět. Podle ministra zahraničí Szijjárta by se toho mohla ujmout maďarská firma, která se zabývá výrobou dalších vakcín.

Ruská vakcína šest týdnů po schválení: distribuce se zpožďuje, seznam zemí pro možný export ale narůstá

Číst článek

Rusko neplánuje vakcínu ve velkém vyvážet, aby mohlo pokrýt vlastní potřebu, a místo exportu dávek se zaměřuje na prodej výrobní technologie.

V zemi ale teď přibývá případů, kdy se naočkovaní dobrovolníci stejně nakazili koronavirem. Naposledy v Kemerovské oblasti, předtím v Altajském kraji. Existují tedy pochybnosti, jestli je vakcína účinná.

Ruské úřady ale poukazují na to, že v rámci klinických testů čtvrtina dobrovolníků nedostane opravdovou vakcínu, ale jenom placebo, přičemž sami účastníci nevědí, co dostali. Navíc jsou potřeba dvě dávky očkování a druhou nedostali ještě všichni.

Podle posledních údajů není účinnost Sputniku V stoprocentní. Uvádí se aktuálně okolo 92 procent. Tedy srovnatelně jako v případě konkurenční vakcíny od firmy Pfizer.

Ivana Milenkovičová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme