Moskva přitvrzuje protikoronavirová opatření. Zkouší ale i experiment bezcovidových restaurací

Moskva zavádí nová opatření proti šíření nového typu koronaviru a prodlužuje ta stávající. Úřady v metropoli zakázaly shromáždění více než 1000 lidí, včetně koncertů nebo sportovních událostí. Omezení se dotknou i fanoušků Mistrovství Evropy ve fotbale, informovala v pátek agentura TASS. Za poslední den se v Moskvě potvrdilo 9056 případů nákazy koronavirem, což je nejvíce od vypuknutí pandemie.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

K šíření koronaviru podle úřadů přispívají hlavně nové mutace viru a nedostatečná proočkovanost obyvatel (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Nechtěl jsem to dělat, ale je to nutné. Od dneška omezujeme zábavné akce maximálně na 1000 lidí,“ napsal na svém blogu moskevský starosta Sergej Sobjanin. „Divadla a kina budou moci fungovat, ale na čas přerušíme hromadné zábavné akce. Je nutné uzavřít i taneční parkety a zóny pro fanoušky,“ dodal.

Moskevské úřady se též rozhodly pro experiment v podobě takzvaných bezcovidových restaurací a kaváren, kde bude moci obsluhovat jen personál očkovaný proti covidu-19 a navštěvovat je budou moci jen lidé s protilátkami, ať už po vakcinaci nebo po prodělané chorobě. Pokus začne 19. června a podle Sobjanina se do něj zapojí zprvu dvě desítky podniků.

Nový dekret rovněž prodlužuje do 29. června omezení pro venkovní divadla, hřiště či dětské koutky v nákupních centrech. Restaurace, kavárny a kluby budou dál muset být zavřené v době od 23.00 do 06.00. Současný „nepracovní“ týden nicméně skončí v pondělí 21. června, uvedl TASS.

Sobjanin už ve středu označil vývoj epidemické situace v Moskvě za dramatický a úřady nařídily povinnou vakcinaci pro pracovníky v sektoru služeb.

K šíření koronaviru podle úřadů přispívají hlavně nové mutace viru a nedostatečná proočkovanost obyvatel. Sobjanin ve středu uvedl, že zdravotníci dosud naočkovali 1,8 milionu obyvatel hlavního města, v němž žije asi 12 milionů lidí. V pátek starosta uvedl, že u 89,3 procenta nových případů jde o variantu delta, která se poprvé prokázala v Indii a která se rychleji šíří.

Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov v pátek prohlásil, že ke zhoršení epidemické situace vedl „nihilismus“ Rusů ve vztahu ke karanténním opatřením, pomalá vakcinace a zákeřnost infekce.

Ruské úřady třetí vlnu covidu popírají, nakažených i hospitalizovaných ale přibývá. Očkování stále drhne

Číst článek

„To je naprostá hloupost,“ reagoval podle agentury TASS na poznámku, že v boji s epidemií selhal stát. Zároveň připustil, že ve srovnání s některými jinými zeměmi Rusko zaostává v tempu vakcinace. „Není to proto, že by se něčeho nedostávalo. Všeho je víc než dost,“ uvedl. Dodal, že propagace očkování není tak efektivní, jak by bylo třeba.

V celém Rusku se za poslední den potvrdilo dalších 17 262 případů nákazy, což je nejvíce od začátku února. Od začátku pandemie se v této zemi, kde žije přibližně 146 milionů obyvatel, potvrdilo na 5,28 milionu případů nákazy koronavirem, z toho 128 445 lidí v souvislosti s covidem-19 podle operativního štábu zemřelo, a z nich 453 za poslední den. Ruský statistický úřad Rosstat ale eviduje od začátku pandemie na 270 000 úmrtí s covidem-19.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme