Počet nakažených koronavirem v Rusku překonal jeden milion. Vakcína jde do třetí fáze testování
Mezi země, kde počet nakažených novým koronavirem překročil hranici jednoho milionu, se v úterý zařadilo Rusko. Vyplývá to z dat zveřejněných tamním operačním štábem. Po Spojených státech, Brazílii a Indii je Rusko čtvrtou nejvíc zasaženou zemí světa.
Situace v Rusku je v tuhle chvíli poměrně stabilní, zdravotní systém se teď nepotýká s nějakým masivním náporem. Faktem ale je, že počet nakažených začal znovu mírně růst. Ještě minulý týden přibývalo denně okolo 4 700 nových případů, v posledních dnech to ale bylo už skoro pět tisíc.
Rusové testují vakcínu na covid-19. Podle průzkumu by se jí nechala očkovat necelá polovina obyvatel
Číst článek
Pokud jde o aktivní případy nákazy, to znamená lidi, u kterých probíhající infekci potvrdily testy, tak těch je po dle ruského operačního štábu pro boj s koronavirem přibližně 170 tisíc. Nejvíc jich připadá na Moskvu, která je od začátku pandemie nejhůř zasaženým ruským regionem. Nové případy ale za poslední den přibyly skoro ve všech ruských regionech.
Aktuálně už zůstaly jenom dva regiony, které zatím neevidují žádné oběti. Od začátku pandemie operační štáb uvádí celkem přes 17 tisíc úmrtí spojených s koronavirem.
Rusko minulý měsíc registrovalo vakcínu proti novému koronaviru s názvem Sputnik V. Doteď ale ruští vědci vakcínu testovali jenom na dvou skupinách dobrovolníků, kdy v každé z nich bylo 38 lidí. Takový nestandardní, zrychlený postup umožňuje ruská legislativa s poukazem na nouzový stav. Normálně je možné registraci získat až ve chvíli, kdy klinickými testy projdou tisíce nebo desetitisíce, lidí, aby bylo jisté, že je vakcína opravdu bezpečná.
Testy na 40 tisících dobrovolnících
V případě ruské vakcíny má třetí fáze klinických testů začít koncem tohoto týdne. Původně ruští představitelé mluvili o tom, že se jí zúčastní řádově několik tisíc lidí. Aktuálně se ale počítá s 40 tisíci dobrovolníky, placenými dobrovolníky. Souběžně s tím se nicméně mají začít očkovat rizikové skupiny, jako jsou zdravotníci.
Ruskou vakcínu zatím otestovalo méně než 100 lidí. Moskva už přesto vyjednává o jejím exportu
Číst článek
Vakcínu od února vyvíjelo Národní výzkumné středisko Nikolaje Gamaleji v Moskvě, které na ní spolupracovalo s ministerstvem obrany. Je to takzvaná vektorová vakcína na bázi adenoviru člověka. Dvě dávky by měly zajistit imunitu až na dva roky.
Ruští vědci ji vyvinuli na už hotové technologické platformě, kterou měli začít vyvíjet ještě v 90. letech. Dneska z ní podle ruského ministra zdravotnictví Michaila Muraška vychází celkem šest vakcín, které jsou v Rusku momentálně v různých stadiích registrace. Je to třeba vakcína proti ebole, viru MERS nebo právě proti novému koronaviru.
Zájem o očkování
V jejím případě nicméně Rusko doteď nezveřejnilo podrobné výsledky dosavadních testů. Přesto o ni už projevilo zájem na 20 zemí.
Ruská vakcína se do Evropské unie zřejmě nedostane. ‚Nemusí být bezpečná,‘ upozorňuje farmaceut
Číst článek
Jaký bude zájem mezi Rusy, v uplynulých dnech zjišťovalo třeba nezávislé sociologické centrum Levada. Tamní sociologové se předposlední a poslední srpnový týden ptali na názor 1600 lidí z celkem 50 ruských regionů, to znamená ve víc než polovině z nich.
Zjistili při tom, že pokud bude v Rusku očkování dobrovolné a bezplatné, jak se dušuje ruská vláda, tak by si vakcínu nechala dát jenom menší část z nich, okolo 38 procent. Nadpoloviční většina oslovených – celkem 54 procent - se nechce nechat naočkovat.
Když se sociologové z Levada centra ptali, jaké pocity u dotyčných v první řadě vzbuzují informace o nové ruské vakcíně, tak necelá pětina z nich uvedla, že hrdost. V součtu ale 40 procent oslovených uvedlo, že nedůvěru nebo pochybnosti.