Kim Čong-un ‚pozitivně zhodnotil epidemickou situaci‘. KLDR ohlásila dalších 89 tisíc lidí ‚s horečkou‘

Severokorejský vůdce Kim Čong-un a další představitelé v neděli podle státních médií jednali o změně přísných opatření zavedených v souvislosti s šířením koronaviru. Vedení této izolované země tvrdí, že epidemie zpomaluje, uvádí agentura AP.

Pchjongjang Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Severní Korea zaznamenala dalších téměř 90 tisíc lidí s horečkou

Severní Korea zaznamenala dalších téměř 90 tisíc lidí s horečkou. Ilustrační foto | Foto: Ng Han Guan | Zdroj: ČTK / AP

Kim a členové politbyra „pozitivně zhodnotili epidemickou situaci, která je pod kontrolou a zlepšuje se“, napsala severokorejská agentura KCNA. Mluvili také o tom, jak „rychle a efektivně koordinovat a vynucovat protiepidemická pravidla a doporučení za současné stabilní situace“.

Severní Korea přiznala dalších 186 090 lidí s příznaky covidu. Situace zdravotnictví v zemi je špatná

Číst článek

Severní Korea v neděli informovala o dalších 89 500 případech pacientů s horečkou. O covidu-19 tamní úřady nehovoří, podle agentury AP je to zjevně kvůli tomu, že jim chybí dostatek testovacích sad pro tak velký počet nemocných. Celkem se nakazilo asi 3,4 milionu lidí v zemi s 26 miliony obyvatel. Podle oficiálních statistik zemřelo 69 nemocných.

Podle zahraničních odborníků je vysoce pravděpodobné, že KLDR podhodnocuje počty mrtvých ve snaze neoslabit pozici Kim Čong-una. Domnívají se, že obětí je ve skutečnosti mnohem více, protože většina obyvatel není proti covidu-19 naočkovaná a v zemi chybí zdravotní infrastruktura pro léčbu pacientů v kritickém stavu.

Kontrola obyvatelstva?

Jiní odborníci se domnívají, že komunistický režim údaje o nakažených v uplynulých týdnech zveličoval, aby zesílil kontrolu obyvatelstva. V rámci boje proti šíření nákazy úřady nařídily všem pracovním i obytným jednotkám, aby se od sebe izolovaly, lidé také nesmějí cestovat mezi regiony.

Práce v průmyslu, stavebnictví i zemědělství pokračují, ale kvůli přísným protikoronavirovým restrikcím se objevily obavy, zda je v zemi dostatek potravin.

Na její křehkou ekonomiku už dva roky dopadá uzavírka hranic. K tomuto kroku severokorejské úřady přistoupily na začátku pandemie před více než dvěma lety ve snaze zabránit zavlečení infekce ze zahraničí. Výskyt covidu-19 KLDR poprvé oficiálně přiznala 12. května a vyhlásila celostátní uzávěru.

Někteří analytici očekávají, že Pchjongjang brzy oznámí vítězství nad covidem-19, oficiální propaganda zásluhy na tom připíše Kim Čong-unovi.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme