Do Číny míří francouzské letadlo, vrátí se i se dvěma Čechy. V Evropě na ně čeká karanténa

Japonsko už z čínského Wu-Chanu odvezlo přes 200 svých občanů. Evakuační lety chystá taky Francie ve spolupráci s Evropskou unií. Domů by se tímto způsobem měli vrátit i dva čeští studenti. Na koronavirus zemřelo už víc než 130 lidí, nakažených je skoro šest tisíc. Nejvážnější situace je stále v provincii Chu-pej ve střední Číně. Lidé tam na ošetření čekají i několik dnů.

Od stálého zpravodaje Peking Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdravotní sestra měří teplotu ženě, která přišla do nemocnice ve městě Jüe-jang. | Zdroj: Reuters

První letadlo s japonskými občany přistálo v Tokiu už v úterý. V oblasti zasažené virem ale stále zůstává asi 450 dalších Japonců. Tokio proto plánuje další lety v nadcházejících dnech.

Koronavir zabil 132 lidí, nakažených je téměř 6000. Čína se potýká s nedostatkem zdravotních pomůcek

Číst článek

Ve středu také do Wu-chanu odletí francouzské letadlo, na jeho palubě se má ve čtvrtek vrátit asi 350 lidí. Zejména jde o Francouze, ale i o 100 občanů ostatních evropských zemí, včetně dvou českých studentů. Podmínkou je, že nebudou mít žádné příznaky nemoci.

Francouzská vláda oznámila, že pro lidi s některými z příznaků odletí ještě před koncem týdne další letadlo. I zdravou skupinu ale po návratu do Evropy čeká důkladná lékařská prohlídka a zřejmě i pobyt v karanténě – nejspíš na dva týdny. Nakažený člověk je totiž infekční i před tím, než se u něj nemoc projeví.

Spekuluje se také o tom, zda Světová zdravotnická organizace Číně nenařídí zcela se izolovat od okolního světa, aby se virus nešířil dál. Takový krok naprosto výjimečný, současná situace v Číně ale čím dál více naplňuje podmínky, pro jeho učinění.

Nemocnice ve Wu-chanu jsou přeplněné a mají nedostatek zdravotnického materiálu. Právě materiální pomoc nabízejí Číně už třeba Velká Británie nebo Jižní Korea, Spojené státy chtějí do země vyslat vlastní lékařský tým.

David Jakš, onh Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme