Rusko se stalo se druhou nejvíce zasaženou zemí na světě. Nemocí covid-19 se nakazil i Putinův mluvčí
Už desátý den v řadě neklesl v Rusku počet nových prokázaných případů koronaviru pod 10 tisíc. Po Spojených státech se tak v úterý stalo druhou nejvíc zasaženou zemí světa. Přesto začalo uvolňovat karanténní opatření. Nakažených je v zemi celkem přes 232 tisíc. Rozložení případů je ale hodně nerovnoměrné, protože jsou regiony, které ještě pořád hlásí jenom desítky případů. Na druhou stranu, v pak Moskvě evidují přes polovinu všech případů v zemi.
Již minulý týden varoval starosta metropole Sergej Sobjanin, že se podle něj reálný počet nakažených ve městě pohyboval okolo 300 tisíc. Ode úterý se tak povinně musí na veřejnosti nosit roušky a taky rukavice. Stejně tak v Petrohradě, který je třetím nejvíc zasaženým regionem po Moskvě a Moskevské oblasti.
Za den přes 11 tisíc případů koronaviru. Rusko v počtu nakažených předčilo Británii a Itálii
Číst článek
Tou nejpodstatnější změnou je to, že se po více než šesti týdnech vrátili všichni do práce. Od konce března fungovaly z nařízení prezidenta Putina jenom nejnutnější podniky. Putin v pondělí v projevu uvedl, že díky těmto šesti týdnům se podle něj podařilo zbrzdit vývoj epidemie a navýšit výrobu ochranných prostředků nebo kapacity zdravotnických zařízení. I přesto si ale dál část zdravotníků stěžuje na nedostatek prostředků.
Zákaz vycházení
Nadále ale platí zákaz masových shromáždění a vycházet nesmí lidé nad 65 let a chronicky nemocní. O dalším uvolňování pak rozhodne vedení jednotlivých regionů. Například v Moskvě tak bude omezené vycházení nejméně do konce května.
Nemocí covid-19 se v úterý nakazil i tiskový mluvčí prezidenta Putina Dmitrij Peskov. Není ovšem prvním nakaženým mužem z prezidentova okolí, již dříve se nákaza potvrdila u premiéra Michaila Mišustina a dvou ministrů jeho vlády.
Mezi zeměmi, kde se nemoc masově rozšířila, je Rusko anomálií, protože pořád vykazuje smrtnost pod 1 procento. Zdůvodňuje to tím, že se víc testuje a odhalí se tak i nakažení, kteří nemají žádné projevy. Rusko uvádí, že doteď provedlo 5,8 milionu testů. Navíc nemá zjevně tolik nakažených ve vyšším věku, tedy v té kritické kategorii.
Na druhou stranu, čerstvá statistika úmrtí v Moskvě ukazuje, že v dubnu tam zemřelo v meziročním srovnání o 1800 lidí víc než loni. Na Covid přitom podle úřadů zemřelo v dubnu asi 650 obětí. To otevírá otázku, jestli jsou opravdu ve statistice obětí pandemie započítaní opravdu všichni, kteří nákaze podlehli.