Slovensko je na prahu humanitární katastrofy. ‚Prohráváme, potřebujeme lockdown,‘ řekla Čaputová

Počet pacientů s onemocněním covid-19 ve slovenských nemocnicích v pondělí téměř dosáhl hranice 3200. Její překročení by podle informací slovenských úřadů znamenalo, že země bude na prahu humanitární katastrofy. Epidemická situace na Slovensku, které má oproti průměru Evropské unie naočkováno méně obyvatel, se zhoršuje od září a vláda chystá nová opatření. Podle prezidentky Zuzany Čaputové je země v tak špatné situaci, že potřebuje lockdown.

Video Bratislava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Prohráváme boj s covidem, a to zejména v tom smyslu, že jsme nejhorší na světě v počtu nově nakažených lidí na milion obyvatel. Potřebujeme omezit mobilitu, potřebujeme lockdown. Jsme na tom tak špatně, že takové opatření, které doporučují odborníci, se musí dotknout všech,“ řekla Čaputová novinářům v emotivním projevu po návštěvě jedné z bratislavských nemocnice.

„Pro mě je to absolutně alarmující. A to, co potřebujeme, je přestat šířit bludy o covidu a přestat tlachat o covidu,“ vyzvala.

Podle ní zavedení nepopulárních opatření je zcela nevyhnutelné, byť je to nefér vůči lidem, kteří dodržovali omezení a nechali se očkovat.

„Nevím, co je víc třeba slyšet nebo vidět kvůli tomu, abychom změnili přístup. Co je víc třeba vidět než přeplněné nemocnice a lidi, kteří umírají na plicních ventilacích a většina z nich se již domů nevrátí. Co je víc třeba vidět než vyčerpaný zdravotnický personál. Co je víc třeba vidět než lidi, kteří umírají v jiných oblastech anebo s jinými diagnózami, protože se na ně z důvodu kapacity nedostane.“

Zuzana Čaputová (prezidentka Slovenska)

Ministerstvo zdravotnictví v úterý oznámilo, že v pondělí měly nemocnice 3182 covidových pacientů. V úvodu týdne jich přibylo 161 a během jednoho měsíce se počet hospitalizovaných s covidem-19 zvýšil na téměř trojnásobek výchozího stavu. Téměř 83 procent z nich není vůbec nebo plně očkováno.

Slovenské zdravotnictví se už před vypuknutím koronavirové krize potýkalo s nedostatkem personálu, který se podle dostupných informací nyní prohloubil.

Pokuty pro neočkované, lockdown i povinná vakcinace. Jaká opatření zavádějí jinde v Evropě?

Číst článek

Stávající počet covidových pacientů ve slovenských nemocnicích je nejvyšší od konce března, kdy země čelila silné druhé vlně epidemie covidu-19. Slovensko tehdy využilo pomoc zdravotníků ze zahraničí a několik covidových pacientů ve vážném stavu ze Slovenska převzalo k další léčbě Německo a Polsko.

Za pondělí úřady na pětimilionovém Slovensku potvrdily 66 úmrtí na covid-19, nejvíce za jeden den od zhruba poloviny letošního dubna. Přibylo přes 6700 infikovaných. Dosavadní denní rekord odhalených nových případů infekce prostřednictvím laboratorních testů, a to 9171 nakažených, zaznamenala země minulý týden.

Návrhy celostátní uzávěry

Slovensko v pondělí zpřísnilo epidemická omezení zejména pro neočkované obyvatele, kteří neprodělali covid-19. O dalších opatřeních by měl ve středu jednat kabinet premiéra Eduarda Hegera, ministr zdravotnictví Vladimír Lengvarský opakovaně navrhoval vyhlášení celostátní uzávěry na tři týdny.

Už v pondělí o nových omezeních hovořili na schůzce představitelé vládní koalice, kteří ale detaily neoznámili. Někteří politici uvedli, že opatření by neměla platit pro všechny a že naočkovaní by měli mít výhody.

Slovensko poprvé hlásí přes 9000 případů koronaviru za den. Většina nakažených nemá očkování

Číst článek

Proti tomu se však vymezila ve svém úterním projevu Čaputová: „Je to nepopulární rozhodnutí (lockdown), které se ale musí dotknout všech, ať už jsou očkovaní, neočkovaní, zodpovědní, nebo jakýkoliv. Jednoduše – jsme na tom tak zle, že takovéto opatření, které doporučují odborníci, se musí dotknout všech.“

Možná zpřísněná opatření

Podle tisku počítají připravovaná opatření prozatím na období dvou týdnů se zákazem nočního vycházení či se zavedením kontroly covidových certifikátů při vstupu zaměstnanců do práce.

Lidé, kteří nejsou očkovaní proti covidu-19, by na rozdíl od naočkovaných mohli navštěvovat jen některé typy prodejen. Výuka na školách by měla pokračovat.

Pro případ omezení volného pohybu osob, které Slovensko zažilo už při dřívější silné vlně koronavirové nákazy, bude muset vláda vyhlásit nouzový stav. Ten naposledy na Slovensku platil od loňského října do poloviny letošního května.

ČTK, aur Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme