Slovensko využilo zahraniční pomoc s covid pacienty. První nemocné přijaly nemocnice v Polsku a Německu

Německo v sobotu přijalo dva slovenské pacienty s onemocněním covid-19. Informovala o tom mluvčí slovenského ministerstva zdravotnictví Zuzana Eliášová. Připomněla také, že v uplynulých dnech první pacienty ze Slovenska převzala i nemocnice ve městě Gorlice na jihovýchodě Polska.

Bratislava/Varšava (Aktualizováno: 16:46 6. 3. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Problémem intenzivní péče v Česku je podle přednosty KARIM Jana Bláhy především nedostatek zdravotních sester.

Slovensko mělo na začátku týdne k dispozici už jen necelé čtyři desítky lůžek pro pacienty s covidem-19 v nejvážnějším stavu (ilustrační foto) | Foto: Petr Topič / MAFRA | Zdroj: Profimedia

Eliášová podle televize TA3 sdělila, že oba slovenští pacienti byli v soboru přepraveni do Dortmundu, kde budou hospitalizováni. První tam přiletěl už ráno a druhého transportoval vládní speciál odpoledne.

Ministr zahraničí Ivan Korčok na twitteru v této souvislosti vyjádřil Německu vděk za to, že ve svých nemocnicích poskytne slovenským pacientům urgentní péči.

Slovensko ďakuje Nemecku a spolkovej krajine Severné Porýnie Westfálsko za to, že prijmú na urgentné ošetrenia vo svojich nemocniciach slovenských korona pacientov. Ambulantné lietadlo dnes pristane v Dortmunde. Vďaka nemeckým priateľom za túto pomoc v núdzi.

09:13 – 06. 03. 2021

25 406

Nemocnice na Slovensku čelí během nynější silné druhé vlny pandemie náporu pacientů s covidem-19. Česko v pátek aktivovalo zahraniční pomoc a požádalo o součinnost s umístěním minimálně desítek covidových pacientů do Německa, Švýcarska a Polska.

Německo stejně jako Polsko podle dřívějších informací slovenských úřadů nabídlo Bratislavě vyčlenit na svých jednotkách intenzivní péče po deseti lůžkách pro pacienty ze Slovenska. Rumunsko zase před více než týdnem vyslalo na Slovensko na základě jeho dřívější žádosti tým lékařů a zdravotních sester.

Na pětimilionovém Slovensku bylo dříve v tomto týdnu hospitalizováno rekordních více než 4000 pacientů s potvrzeným covidem-19 nebo s podezřením na toto onemocnění. Země tehdy měla k dispozici už jen necelé čtyři desítky lůžek pro pacienty s covidem-19 v nejvážnějším stavu.

O zahraniční pomoc požádalo také Česko, kde se nemocnice kvůli koronaviru a jeho britské mutaci dostaly na hranu svých kapacit. Saské nemocnice jsou podle dřívějších informací připraveny přijmout prozatím devět českých pacientů s těžkým průběhem nemoci covid-19, další lůžka pak nabízí další německé spolkové země.

Polsko pomůže i Česku

Podle náměstka polského ministra zdravotnictví Waldemar Kraska je Polsko připravené pomoci Čechům v boji proti pandemii covidu-19 a čeká na signál české strany, kdy pošle prvního pacienta.

Česko požádalo tři země o součinnost s umístěním desítek pacientů. Převoz uhradí ministerstvo

Číst článek

Reagoval tak na dotaz týkající se pátečního sdělení českého ministerstva zdravotnictví, že Česká republika aktivovala zahraniční pomoc a požádala o součinnost s umístěním minimálně desítek pacientů s onemocněním covid-19. Důvodem je, že řada nemocnic není schopná pacientům zajistit obvyklé standardy poskytované péče.

„Ano, dokonce i dnes jsme o pomoci mluvili s krizovým štábem,“ odpověděl Kraska. „V těchto obtížných chvílích je nutné pomáhat také sousedům. My jako Polsko jsme takové prohlášení učinili a nyní ho chceme splnit, přestože situace je v naší zemi také obtížná. Myslím si ale, že Česká republika je v horší situaci než Polsko,“ řekl v sobotu soukromé stanici Polsat News Kraska.

„Jsme na to připraveni,“ zdůraznil. „Určili jsme nemocnice, které pomůžou. Slováci a Češi zdůrazňují, že jde o pacienty, kteří bohužel vyžadují péči s ventilátory, což znamená, že jsou ve velmi obtížném stavu,“ dodal náměstek polského ministra zdravotnictví.

zuj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme