Stavebniny, železářství či oční optiky. Slovensko příští týden otevře menší prodejny

Slovensko umožní od příštího týdne otevřít některé menší prodejny, které byly uzavřeny kvůli pandemii koronaviru. Podnikatelé ale budou muset dodržovat přísnější hygienu a zamezit většímu počtu zákazníků v prodejnách. Novinářům to v sobotu řekl premiér Igor Matovič. Slovensko také znovu otevřelo hraniční přechody pro kamionovou dopravu, které uzavřelo v pátek.

Bratislava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uzavřené obchody v jednom z obchodních center v Bratislavě.

Uzavřené obchody v jednom z obchodních center v Bratislavě. | Foto: Radovan Stoklasa | Zdroj: Reuters

V zemi přibylo 23 potvrzených případů lidí infikovaných koronavirem, celkově testy v zemi dosud odhalily 292 nakažených.

V Česku je 2541 potvrzených případů koronaviru, celosvětově je nakažených přes 600 tisíc

Číst článek

Od minulého týdne mohou mít na Slovensku otevřeno jen například prodejny s potravinami, drogerie či lékárny. Nově budou moci prodávat zboží či poskytovat služby také třeba menší stavebniny, železářství, zahradnictví, oční optiky nebo leasingové firmy. Uvolnění pravidel se netýká nákupních center a velkých prodejen.

„Předpokládáme, že to nezpůsobí zvýšené riziko pro nás všechny. Umožňujeme, aby ekonomika pomaloučku začala žít,“ řekl premiér Matovič.

Otevřené hranice pro kamiony

Otevřené obchody ale budou muset zajistit pro zákazníky dezinfekci rukou nebo rukavice, dále povinné odstupy lidí u pokladen. Zároveň bude moci být v prodejně ve stejnou chvíli v přepočtu jen jeden zákazník na 25 metrů čtverečních prodejní plochy. Pokud se ale podle Matoviče nová pravidla budou porušovat, stát se vrátí k dosavadním omezením.

Ministerstvo vyčlení v nemocnicích stovky lůžek pro nakažené seniory. Aktivuje i Těchonín

Číst článek

Slovenská policie oznámila, že znovu povolila vjezd kamionů do země, který až na výjimky v pátek odpoledne zakázala kvůli tomu, že se v pohraničí se Maďarskem tvořily rozsáhlé kolony. Jako poslední byl v sobotu dopoledne otevřen dálniční hraniční přechod Lanžhot-Brodské s Českem. Budapešť již po propuknutí pandemie zahájila kontroly řidičů, což zpomalilo provoz přes slovensko-maďarské hraniční přechody.

Na Slovensku budou muset podle hlavního hygienika Jána Mikase nově nastoupit do karantény ve státních ubytovacích zařízeních všichni Slováci při návratu z ciziny. Dosud se toto opatření vztahovalo jen na organizované návraty Slováků, při individuálních cestách platila dvoutýdenní domácí karanténa.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme