Dlouhé kolony a lidský řetěz. Slovenští pendleři zablokovali hraniční přechody

Slovenští pendleři ve středu odpoledne zablokovali asi na dvě hodiny některé hraniční přechody s Českem, Maďarskem a Rakouskem na protest proti vládním opatřením proti šíření koronaviru, která považují za nepřiměřená. „Nezajímáme je, ačkoliv jsou nás desítky tisíc. Je to pro nás velké zklamání,“ tvrdí zástupce protestujících Martiny. Na některých místech se tvořily dlouhé kolony, jinde protesty dopravu příliš nezdržely.

Bratislava (Aktualizováno: 20:28 21. 7. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kontrola na hranicích | Zdroj: Facebook Policie Slovenské republiky

Protesty začaly na několika přechodech v podvečer po páté hodině. Podle zpravodaje ČTK se na slovenské straně hraničního přechodu s Českem Lanžhot-Brodské sešla asi stovka protestujících. Policie tam otáčela vozy, kolony se ale netvořily. Auta původně mohla přejet nedaleký hraniční přechod na D2 Břeclav-Kúty. Část protestujících z přechodu Lanžhot-Brodské ale později na slovenské straně zablokovala i tento dálniční přechod, a to ve směru na Slovensko. Šlo o několik desítek lidí. V místě se začala tvořit zácpa, směr do Česka zůstal průjezdný. Před sedmé hodině však byly oba hraniční přejezdy znovu volné.

Potvrzeno: karanténě se při vstupu na Slovensko vyhnou jen plně očkovaní proti koronaviru

Číst článek

Mluvčí jihomoravské policie Petr Vala uvedl, že vzhledem k tomu, že se akce konala na slovenské straně, čeští policisté situaci pouze monitorovali. Dodal, že protestující několika vozy zablokovali i hraniční přechod Hodonín-Holíč. I v tomto případě na slovenské straně.

Protesty dnes komplikovaly dopravu také na hraničním přechodu v Mostech u Jablunkova na Frýdecko-Místecku. Osobní automobily museli policisté posílat na hraniční přechod Šance/Čadca-Milošová. Kamiony a další nákladní automobily ale na místě čekaly na ukončení blokády, řekla dnes ČTK policejní mluvčí Zlatuše Viačková.

Rozsáhlé kolony se podle slovenských médií vytvořily na dálnici D2 z Bratislavy směrem do Maďarska. Asi 50 protestujících zablokovalo přechod Čunovo-Rajka, kde vytvořili lidský řetěz a skandovali hesla jako "hanba" a "testovat se nedáme". Policie upozorňovala řidiče, aby se oblasti vyhnuli a využili jiné přechody, po sedmé hodině večer již nicméně hlásila konec blokády.

Podle veřejnoprávního Rozhlasu a televize Slovenska (RTVS) pendleři zablokovali i přechod mezi bratislavskou čtvrtí Petržalka a rakouským městem Berg, kde se rovněž tvořily zácpy.

Zástupce slovenských přeshraničních pracovníků Juraj Martiny předem upozorňoval, že protesty nemají jednotnou organizaci a že se mohou konat i na menších přechodech. Účast na protestech přislíbily podle něj i některé mimoparlamentní politické strany a odboráři. Na přechod Čunovo-Rajka podle slovenských médií dorazili mimo jiné někteří poslanci opoziční strany Hlas-sociální demokracie bývalého premiéra Petera Pellegriniho.

Na slovenských hranicích probíhaly protesty. Vyvolalo je zavedení karantény pro neočkované

Číst článek

Martiny si v rozhovoru pro slovenský zpravodajský portál Pravda.sk postěžoval, že slovenská vláda svými opatřeními přehlíží zájmy pendlerů a obyvatel pohraničí. „Nezajímáme je, ačkoliv jsou nás desítky tisíc. Je to pro nás velké zklamání,“ řekl. „Neočkovaní musí mít PCR test, ale na ten mnozí nemají peníze,“ poznamenal. Upozornil také, že pendleři nemají žádný status, kterým by se dlouhodobě řídili. Vládní opatření jsou podle aktivisty chaotická a lidé jsou unavení a zklamaní.

Slovenský ministr vnitra Roman Mikulec dnes po jednání vlády prohlásil, že lidé, kteří chtějí pendlovat přes hranice, musí dodržovat pravidla. Dnešní blokáda podle jeho názoru nedává smysl a zbytečně zvyšuje napětí. „Absolutně nijak jim to nepomůže, takováto diskuze není konstruktivní,“ řekl s tím, že pendleři podle něj mají dostatek času na to, aby se nechali naočkovat.

Podobná situace na slovenských hranicích nastala již 9. července, kdy komplikovala dopravu přes některé hraniční přechody, například v Mostech u Jablunkova na Frýdecko-Místecku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme