Úřady na Slovensku zrušily karanténu první z romských osad na východu země

Slovenské úřady zrušily karanténu jedné z pěti romských osad na Spiši na východě země, ve kterých toto opatření proti šíření koronaviru před 16 dny zavedly. V izolaci se tak ocitlo asi 5 000 lidí. Lékaři už minulý týden v osadě nezjistili nákazu u nikoho z obyvatel. Lidé, u kterých byla původně nákaza zjištěna, už mezitím měli dvakrát negativní test. Koronavirus se neprokázal ani u lidí, se kterými byli Romové z osady v kontaktu.

Bratislava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fronta na sociální dávky v jedné z uzavřených romských osad na východu Slovenska.

Fronta na sociální dávky v jedné z uzavřených romských osad na východu Slovenska. | Zdroj: Profimedia

„Vojáci a policisté povolí vyjít Romům v osadě v obci Bystrany dál než za osadu,“ napsal v sobotu server Aktuality.sk. Nákaza se do osady původně dostala s Romy, kteří přicestovali z britského Sheffieldu.

Slovensko zmírňuje pravidla pro nošení roušek. V přírodě a pro řidiče veřejné dopravy nebudou povinné

Číst článek

„Je třeba za tím vidět strašně mnoho práce,“ řekl na páteční tiskové konferenci hlavní hygienik Ján Mikas. K uvolnění osady z karantény je podle něj zapotřebí minimálně 16 dnů. Varoval také, že o nemoci covid-19, kterou koronavirus způsobuje, ještě není dost informací, ani neexistuje očkovací látka. Karanténu proto považuje za nejúčinnější opatření.

Tři osady u města Krompachy a jedna u vesnice Žehra na východním Slovensku musejí zůstat uzavřené. Ve druhé uvedené lokalitě se podle Mikase v pátek objevil nový případ nákazy koronavirem, proto zůstane tato osada v karanténě přibližně dva další týdny. Osady ve městě Krompachy by se podle hygienika mohly otevřít příští týden.

Premiér Igor Matovič označil romskou osadu u Bystran za vzor pro celou zemi, pokud jde o dodržování opatření proti koronaviru. Pochválil také vojáky za lidský přístup k lidem v karanténě. Znovu vybídl lidi, aby zůstali ukáznění a nepřestávali nosit roušky.

Podle člena krizového štábu Petera Polláka byl výskyt koronaviru dosud zjištěn ve 23 romských lokalitách. Plošné testování v romských komunitách nařízené vládou zachránilo „obrovské množství lidských životů“, dodal podle serveru Aktuality.sk Pollák.

Na pětimilionovém Slovensku žije podle vládní studie z loňského roku přes 400 000 příslušníků romského etnika. Část z nich bydlí v různých chatrčích a provizorních příbytcích bez pitné vody či veřejné kanalizace.

Na Slovensku bylo podle vládních údajů dosud potvrzeno 1 373 případů nákazy, 17 lidí zemřelo, zatímco 386 pacientů se vyléčilo. V pátek byl otestován rekordní počet lidí, a to 4 828. Pozitivní výsledek mělo jen 13 z nich, uvedl podle webu Dennikn.sk ministr zdravotnictví Marek Krajčí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme