Slovensko do poloviny června rozhodne, zda otevře hranice s Českou republikou

Slovensko plánuje o případném uvolnění režimu na společných hranicích s Českou republikou a Rakouskem rozhodnout do poloviny června, na kdy oba jeho zmínění sousedé vyjádřili svou připravenost otevřít hranice. Novinářům to v úterý řekl šéf slovenské diplomacie Ivan Korčok po jednání s kolegy z Česka a Rakouska.

Bratislava/Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policisté v polovině března v ochranných oblecích na slovensko-české hranici v Drietomě (archivní foto) | Foto: Radovan Stoklasa | Zdroj: Reuters

Slovensko kvůli pandemii choroby covid-19 až na výjimky neumožňuje vstup cizincům na své území. Rakousko o uplynulém víkendu otevřelo všechny hraniční přechody například s Českem a Slovenskem.

Česko chce podle Hamáčka za týden otevřít většinu hraničních přechodů. Kontroly budou namátkové

Číst článek

Český ministr vnitra Jan Hamáček z ČSSD zase řekl, že Česko chce otevřít od 26. května drtivou většinu hraničních přechodů.

„Rakousko i Česko ohlašují připravenost úplně otevřít hranice vůči Slovenské republice a ostatním zemím od 15. června. Pro Slovensko to znamená, že nejpozději k 15. červnu si musíme my doma vyhodnotit, zda umožníme reciprocitu Rakousku a Česku,“ řekl Korčok.

Podle něj stávající čísla o vývoji pandemie sice vyvolávají euforii, ale nelze již nyní oznámit uvolnění režimu na hranicích od poloviny června, a to kvůli případnému zhoršení situace.

Při průjezdu Rakouskem by Češi neměli zastavit ani u pumpy. Jaká jsou pravidla pro dovolenou v zahraničí?

Číst článek

Korček uvedl, že do podobné videokonference s kolegy z Česka a Rakouska se příště zapojí i zástupce Maďarska.

Slovensko již téměř měsíc zaznamenává nízký přírůstek počtu nakažených, v pondělí testy dokonce neodhalily žádného nakaženého. Premiér Igor Matovič, který se v zemi pod Tatrami řadí k zastáncům spíše pomalejšího odbourávání omezení, dříve označil Slovensko za evropskou špičku v boji proti koronaviru.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme