Odběrová místa ve Francii jsou přetížená. Pracovníci stávkují, odbory chystají celostátní protest

Pracovníci přibližně 20 odběrových míst zajišťujících v jižní Francii koronavirové testy ve středu vstoupili do stávky. Stěžují si, že jsou kvůli epidemii přepracovaní a že nemají dostatečně kompenzované zvýšené riziko nákazy, informovala agentura Reuters. Některé kliniky, provozované firmou Biofusion, musely podle odborářů testování přerušit. Hlavní odběrná místa jsou dál v provozu, na čtvrtek ale odbory chystají rozsáhlý protest po celé zemi.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V pařížských ulicích se na testování stojí fronty. | Zdroj: Reuters

Úřady ve Francii za posledních 24 hodin zaznamenaly třetí nejvyšší přírůstek nakažených od začátku koronavirové krize, počet infikovaných tím překročil hranici 400 000.

MAPA: Česko se v Evropě stává rizikovou zemí. Kdo k sobě cestovatele vpustí, a kdo nikoli?

Číst článek

Stávka podle Reuters dokládá, pod jakým náporem se ocitá celý francouzský systém testování na covid-19: na mnoha místech stojí fronty na chodnících, aby se lidé mohli nechat otestovat. Výsledky některých testů jsou zpožděné, protože laboratoře jsou přetížené. Francouzská vláda přitom požaduje testování ve větším množství i rychlejším tempem.

Jeden z největších francouzských odborových svazů CGT uvedl, že ve čtvrtek se uskuteční protest pracovníků soukromých laboratoří provádějících testování na covid-19 v celé Francii. Odborový předák Eric Sellini sdělil, že není jisté, kolik laboratoří bude muset přerušit činnost, celostátní systém testování ale podle něj bude protestem narušen.

Stéphanie Antoineová, která je jednou ze stávkujících a v klinice Biofusion pracuje jako technička, uvedla, že samotné testování na covid-19 provádějí zejména pracovníci najatí na krátkodobé pracovní smlouvy. Ti sice nestávkují, podle Antoineové má ale epidemie „dominový efekt“ na ostatní zaměstnance. Například sekretářky musejí zvládnout obrovské množství telefonátů znepokojených lidí, kteří se snaží zjistit, zda jim koronavirový test vyšel pozitivně, či negativně.

Strach o bezpečnost

Na pořádek ve frontě čekající na otestování musejí dohlížet dvě směny členů ochranky. Někteří zaměstnanci se podle ní bojí o svou bezpečnost, když jednají s frustrovanými osobami, které se mohou chovat útočně.

Španělsko překonalo hranici půl milionu nakažených covidem-19, kriticky nemocných je méně než v březnu

Číst článek

Klinika provádí mezi 800 a 1000 testy denně. Podle Antoineové někteří zaměstnanci sice dostávají k výplatě koronavirový bonus ve výši 250 eur (asi 6700 korun), žádali však příspěvek čtyřikrát vyšší pro všechny pracovníky a i vyšší plat pro stálé zaměstnance.

„Naše pracovní podmínky, to je jako ve Stalingradu,“ uvedl s odkazem na jednu z nejkrvavějších bitev druhé světové války pracovník laboratoře na pařížském předměstí Pascal Boudeau. „Sekretářky už ani neberou telefon, protože jim v každém dalším telefonátu sprostě nadávají,“ dodal s tím, že pracovníci budou ve čtvrteční stávce kromě zvýšení koronavirového bonusu žádat také proplacení přesčasů.

Ve Francii se zhruba 67 miliony obyvatel od počátku srpna roste denní počet případů nákazy koronavirem, v sobotu dokonce úřady ohlásily rekordní přírůstek 10 561 případů. Ve středu přibylo 9784 nových případů, což je třetí nejvyšší bilance od začátku epidemie. Celkový počet infikovaných virem SARS-CoV-2 tím stoupl na 404 888. Podle americké Univerzity Johnse Hopkinse, která pandemii dlouhodobě monitoruje, se ve Francii infekce potvrdila dokonce u 443 506 lidí. Komplikacím doprovázejícím covid-19 podle vládních údajů podlehlo již 31 045 pacientů, z toho 46 za poslední den. Univerzita eviduje 31 053 zemřelých s covidem-19.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme