Zažili světové války, španělskou chřipku, ani covid je neporazil. Příběhy vyléčených, kterým je nad 100 let
Věk je při onemocnění covid-19 jedním z hlavních rizikových faktorů, varují odborníci. Světová média přitom stále častěji žijí příběhy lidí, kteří oslavili 100. narozeniny, přesto dokázali infekci způsobenou koronavirem porazit. Posledním takovým případem se stala nejstarší Španělka María Branyasová, u které se nákaza potvrdila minulý měsíc. Podívejte se na další příběhy stoletých, kteří se z covidu-19 vyléčili.
„Cítím se velmi dobře, přiměřeně svému věku,“ popsala svůj stav po překonání nákazy 113letá Španělka, která žije už dvacet let v domově pro seniory v katalánském městě Olot. Koronavirus se u ní potvrdil v dubnu, od té doby byla v izolaci na svém pokoji v domově pro seniory.
Proč je obezita pro pacienty nakažené koronavirem riziko? Nejde jen o cukrovku nebo vyšší krevní tlak
Číst článek
Právě izolace od ostatních byla pro babičku 11 vnoučat a 13 pravnoučat, kterou její blízcí popisují jako „silnou a pozitivní“ ženu, to nejtěžší. Že se dokázala z koronaviru vyléčit, u ní testy prokázaly na konci minulého týdne.
Epidemie nesmí vést k návratu totalitních manýrů, uzávěra hranic mě děsí, říká Lékař bez hranic Šebek
Číst článek
„Její příběh je silnou připomínkou toho, že lidé všech věkových skupin dokážou koronavirus přežít a následně vést aktivní život,“ řekl pro Forbes prezident Britské gerontologické společnosti Thomas Scharf o 113leté Španělce, která v roce 1918 dokázala přežít také epidemii španělské chřipky i následnou španělskou občanskou válku.
Příběh Maríy Branyasové je skutečně výjimečný, není ale ojedinělý. Informace o stoletých lidech, kteří se dokázali z nákazy covidem-19 vyléčit, přinášela zahraniční média už v průběhu uplynulých týdnů.
Španělsko
Ze Španělska pochází také 106letá Ana del Valleová z Andalusie, která jako dítě prodělala španělskou chřipku, o více než 100 let později ji zasáhla také epidemie covidu-19. Test u ní přítomnost koronaviru prokázal v polovině března.
„Je to skvělá babička i bojovnice. Testy na koronavirus se už potřetí ukázaly jako negativní. Lékaři nám říkali, že zemře, ale nebude to dnes a nebude to na covid-19,“ uvedla na konci dubna její snacha podle serveru The Local.
Už začátkem dubna navíc španělská média informovala o dvou stoletých ženách z oblasti Aragonie, které nemoc covid-19 také překonaly.
Itálie
Přeživší mezi stoletými má také jedna z nejhůře zasažených zemí v Evropě. Jednou z nich je 103letá Ada Zanussová, která začala první příznaky pociťovat v polovině března – měla horečku, zvracela a těžko se jí dýchalo, nákazu onemocněním covid-19 u ní nakonec prokázaly testy.
Spolu s desítkami dalších klientů se nakazila v pečovatelském domě ve městě Biella na severu Itálie, na rozdíl od nejméně 20 z nich se Zanussová dokázala vyléčit. „Je mi dobře. Koukám na televizi a čtu si noviny,“ řekla tehdy novinářům. Na otázku týkající se průběhu nemoci jen odpověděla: „Měla jsem nějakou horečku.“
V Itálii ale nebyla jediná „stoletá“, která dokázala koronavirus porazit. Na konci března italská média informovala o 101letém muži, kterého po vyléčení z covidu-19 pustili z nemocnice. Muž z města Rimini, který nechtěl odhalit veřejnosti svou identitu, se narodil během epidemie španělské chřipky a nenechal se zdolat ani epidemií koronaviru.
„Viděl v životě všechno: válku, hlad, bolest, krizi… A ve věku víc než 100 let mu osud přinesl tuto novou výzvu, neviditelnou a hroznou zároveň,“ zástupkyně starosty města Rimini Gloria Lisiová.
USA
Narodila se v Itálii, přežila španělskou chřipku, překonala rakovinu a letos na jaře také infekci covid-19 – takový je příběh Angeliny Friedmanové ze státu New York. Koronavirus u ní lékaři odhalili 21. března, když ji převezli do nemocnice kvůli menšímu zákroku – s horečkou pak bojovala několik týdnů, o měsíc později ji ale oficiálně prohlásili za vyléčenou.
„Ona a můj otec měli ve stejnou dobu rakovinu, ona přežila, otec bohužel ne,“ popsala pro CNN její dcera, podle které snad Angelina musí mít „nadlidské DNA“.
Nejlepší dárek ke svým 104. narozeninám si nadělil také William Lapschies z Portlandu ve státě Oregon – i on totiž dokázal porazit koronavirovou infekci. Veterán z druhé světové války se nakazil začátkem března v pečovatelském domě, kde trvale žije. Léčen byl údajně hydrochlorochinem, tedy lékem na malárii.
Nizozemsko
Začátkem dubna se z nákazy koronavirem zotavila také 107letá Cornelia Rasová z Nizozemska. Onemocněla 17. března poté, co navštívila bohoslužbu s dalšími obyvateli z jejího domova pro seniory na ostrově Goeree-Overflakkee nedaleko Rotterdamu. U ní a dalších 40 účastníků bohoslužby se následně prokázal koronavirus.
Zatímco několik členů skupiny následně zemřelo, Rasové doktoři sdělili, že se z nákazy zotavila. „Nečekali jsme, že tohle přežije,“ řekla její neteř místním novinám. „Nebere žádné léky, stále dobře chodí a každou noc si klekne na kolena a děkuje Bohu. Jak to tak vypadá, bude to moci dělat i nadále,“ dodala.
Velká Británie
S onemocněním covid-19 se ve svých 106 letech dokázala poprat také Connie Titchenová z Birminghamu. Ženu, která má pět vnoučat a osm pravnoučat, z nemocnice propustili v polovině dubna. „Mám velké štěstí, že jsem virus porazila. Nemůžu se dočkat, až uvidím rodinu,“ řekla tehdy novinářům vdova, jejíž manžel zemřel už v roce 1976.
Zprávy o jejím uzdravení přišly jen krátce poté, co se z covidu-19 vyléčil také 101letý Keith Watson z hrabství Worcestershir.
Turecko, Čína a další
Příběhy lidí, kteří navzdory trojcifernému věku zdolali nákazu koronavirem, se objevují také v mnoha dalších zemích. Například v Íránu média informovala o uzdravení 100letého pacienta z provincie Alborz, ale i 102leté ženy a 106letého muže z měst Zandžán a Qom.
Své stoleté přeživší má také Turecko nebo Čína, kde se koronavirus koncem minulého roku poprvé objevil. Obyvatelka města Wu-chan, které se stalo čínským ohniskem epidemie, dokázala nákazu porazit ve věku 103 let.