Švýcarsko uvolňuje opatření proti šíření koronaviru. Snižuje kontroly na hranicích a otevírá restaurace

Švýcarsko nadále nebude nutně na hranicích kontrolovat každého člověka mířícího do země. Jde o součást uvolnění opatření, která země zavedla kvůli šíření koronavirové nákazy, informovala v pondělí agentura DPA. Celníci budou kontroly provádět na základě odhadu rizika. Od zavedení kontrol v březnu zabránili ve vstupu do země 68 000 lidí.

Bern Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Švýcarská policie kontroluje řidiče na záchytném bodě při výjezdu z Gotthardského silničního tunelu.

Švýcarská policie kontroluje řidiče na záchytném bodě při výjezdu z Gotthardského silničního tunelu. | Foto: Arnd Wiegmann | Zdroj: Reuters

Napříště budou cestující do země zkoumáni podle odhadovaného rizika, řekl v pondělí ředitel švýcarské celní správy Christian Bock. Právě celníci budou napříště rozhodovat, „kde, kdy a v jaké intenzitě budou kontroly prováděny“, uvedl Bock. Kontrola každého jednotlivce tak nadále nebude nutná, ale ještě bude možná.

Lidé nebudou muset od 25. května venku nosit roušky. Nutné zůstávají dvoumetrové rozestupy

Číst článek

Pondělní krok je součástí rozvolňování, k němuž mohla alpská země přistoupit díky příznivému vývoji epidemie. Otevřené tak nyní mají všechny obchody i restaurace. V těch mohou u jednoho stolu sedět nanejvýš čtyři lidé, přičemž výjimku mají rodiny s dětmi. Hosté mohou dobrovolně podniku sdělit své osobní údaje, aby mohli být v případě pozitivního testu na koronavirus u některého z lidí v lokále snadněji nalezeni.

Pro mnoho švýcarských žáků v pondělí opět začalo vyučování. Kromě toho byly otevřeny knihovny, muzea či posilovny. Také veřejná doprava se vrací k normálnímu provozu. Všude nadále platí ochranná pravidla jako dodržování odstupů mezi lidmi.

Nadále zavřené zůstávají zoologické a botanické zahrady, plovárny, divadla, kina, kostely či lanovky. S další vlnou uvolňování restrikcí se počítá od 8. června. Záležet však bude na tom, jak se budou vyvíjet počty nakažených covidem-19 po nynější druhé fázi, poznamenala DPA.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme