Tokio kvůli šíření koronaviru zvažuje vyhlášení stavu nouze. Zatím musí restaurace ve městě dříve zavírat

Japonská vláda zvažuje, že v hlavním městě Tokiu a okolních prefekturách vyhlásí stav nouze kvůli rychlému šíření nákazy koronavirem. Podle agentury Reuters to v pondělí řekl premiér Jošihide Suga. V neděli zaznamenal region více než polovinu z 3029 nových případů infekce v zemi. Situace v Tokiu vzbuzuje obavy i proto, že by se tam měla v tomto roce konat odložená letní olympiáda.

Tokio Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Tokiu kvůli počtu nakažených zvažují stav nouze | Foto: Issei Kato | Zdroj: Reuters

První stav nouze vyhlásily japonské úřady na jaře a platil více než měsíc. Školy a obchody s výjimkou těch, které prodávají nejnutnější zboží, byly tehdy vyzvány, aby zavřely.

Politolog Barša: Pandemie covidu je první skutečně globální krizí, globálnější než obě světové války

Číst článek

Rekordní přírůstek případů nákazy zaznamenalo Japonsko 31. prosince, a sice 4520. To přimělo Tokio a tři sousední prefektury, aby požádaly centrální vládu o zavedení stavu nouze. Premiér Suga se ale k tomuto opatření doposud stavěl zdrženlivě kvůli možnému dopadu na ekonomiku, která začala vykazovat známky zotavování z dopadů pandemie.

V Tokiu zatím byla přijata přechodná opatření - restaurace a karaoke bary byly požádány, aby místo ve 22.00 hodin zavíraly už ve 20.00 hodin. Podniky prodávající alkohol mají zavírat v 19.00.

Premiér Suga řekl, že zkrácení otvírací doby restaurací pomohlo zastavit šíření infekce v některých regionech, včetně města Ósaka a ostrova Hokkaidó.

Ve srovnání s jinými zeměmi si Japonsko, které má více než 126 milionů obyvatel, vede v potlačování nákazy dobře. Od začátku epidemie země podle americké Univerzity Johnse Hopkinse eviduje 242 097 infekcí a 3369 úmrtí pacientů s covidem, což je podstatně méně, než má například Česká republika. V poslední době se ale šíření viru i v Japonsku zrychluje.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme