Izrael zvažuje uzavření hranic kvůli koronaviru. Do země by mohli vstoupit jen její občané

Izrael kvůli pokračující epidemii nemoci Covid-19 zvažuje možnost uzavření hranic pro všechny cizince, zatím oficiálně do země nevpouští jen lidi, kteří nedávno navštívili Čínu a v Izraeli trvale nežijí. Informoval o tom v neděli list The Times of Israel. Zpřísnění dosavadních opatření naznačilo v sobotním doporučení ministerstvo zdravotnictví, později ale příslušnou větu z hebrejského textu smazalo.

Jeruzalém Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cestující po příletu na letišti Ben Gurion poblíž Tel Avivu. | Foto: Ammar Avad | Zdroj: Reuters

„Je pravděpodobné, že brzo budou uzavřeny hranice pro všechny, kdo nejsou občany Izraele,“ uvedlo izraelské ministerstvo zdravotnictví na svých webových stránkách. Z hebrejského textu později věta bez vysvětlení zmizela, v anglickém textu však zůstala i nadále. Úřad podle izraelského listu zatím věc nijak nekomentoval.

Ministerstvo zdravotnictví nyní vyzvalo všechny, kdo se vracejí z Itálie, Tchaj-wanu a Austrálie, aby nechali zkontrolovat svůj zdravotní stav na přítomnost viru. V Itálii registrují více než 100 nakažených, na Tchaj-wanu 26 a o čtyři méně v Austrálii.

V karanténě je nyní 200 Izraelců, kteří mohli přijít do kontaktu s jihokorejskými turisty, z nichž někteří byli později pozitivně testováni na koronavirus.

Jednorázové opatření

V sobotu večer izraelské bezpečnostní složky odmítly nechat vystoupit cestující z letadla pravidelné linky společnosti Korean Air ze Soulu. Na letišti v Tel Avivu se z letadla dostali ven jen izraelští občané, zbylí cestující se museli vrátit zpět do Jižní Koreje. Podle izraelských úřadů šlo pouze o jednorázové opatření, které bylo reakcí na zjištění, že u devíti ze skupiny 77 jihokorejských turistů, kteří v únoru navštívili Izrael, byla později zjištěna nákaza novým typem koronaviru.

Itálie oznámila dvě úmrtí na nový koronavirus. V Číně nákaza polevuje, Soul naopak hlásí více případů

Číst článek

Jihokorejské ministerstvo zahraničí zaslalo izraelské vládě protestní nótu, uvedla agentura Jonhap. Podle Soulu by Izrael neměl vůči jihokorejským občanům uplatňovat nepřiměřená opatření.

Izraelské ministerstvo zahraničí kvůli šíření koronaviru v Jižní Koreji a Japonsku rovněž rozšířilo povinnost karantény i na všechny občany, kteří se do vlasti vracejí z těchto dvou zemí. Dosud museli do dvoutýdenní izolace pouze lidé, kteří přijeli Z Číny, Singapuru a Thajska.

Izrael zatím registruje pouze jednu osobu, u níž byla prokázána infekce koronavirem. Jde o pasažérku z výletní lodi Diamond Princess, kde se nakazilo přes 600 lidí.

Koronavirus se začal koncem loňského roku šířit z čínské provincie Chu-pej, kde od té doby onemocnělo už přes 64 000 lidí, 2346 z nich zemřelo. Nyní se počet nových případů rapidně zvyšuje i v Jižní Koreji. Celkově se tam nemocí Covid-19, kterou nový typ koronaviru způsobuje, nakazilo už 556 lidí, čtyři lidé zemřeli.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme