Rakousko otevře všechny hraniční přechody s Českem. Úplné uvolnění režimu plánuje v červnu

  • Rakousko od půlnoci ze soboty na neděli otevře všechny hraniční přechody s Českem, Slovenskem a Maďarskem. Kontroly kvůli koronaviru budou už jen namátkové, informovalo rakouské ministerstvo vnitra. S úplným otevřením hranic se počítá ve druhém kroku a mělo by nastat 15. června, uvedla agentura APA.
  • V sobotu přibylo v Česku 30 nových případů nákazy koronavirem. Denní přírůstek je tak již šestnáctý den pod stovkou. Počet vyléčených se zvýšil o 41 na 5422. Přibyla také jedna oběť nemoci covid-19, s nemocí tak zemřelo dosud 296 lidí. S nemocí se potýká 2718 lidí. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.
  • Nejzasaženější světovou zemí zůstávají Spojené státy s přes 1,44 miliony nakaženými. Epidemie se šíří i v Brazílii, v pátek úřady zaznamenaly rekordní počet nově nakažených.

Tento článek je více než rok starý.

Praha (Aktualizováno: 18:41 16. 5. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hraniční kontroly na Náchodsku

S úplným otevřením hranic počítá rakouská vláda 15. června (ilustrační foto) | Foto: Martin Pařízek | Zdroj: Český rozhlas

Podle dosavadních dat by se tak mohl sobotní přírůstek nových případů udržet stejně jako v uplynulých dvou týdnech pod stovkou. V pátek laboratoře potvrdily 55 případů. Údaj za sobotu bude zřejmý až v neděli ráno, kdy ho zveřejní ministerstvo. O víkendech ale laboratoře dělají zpravidla méně testů než v pracovní dny.

V nemocnicích bylo s nemocí covid-19 k dnešnímu ránu 183 pacientů, 39 z nich v těžkém stavu.

Nejvíce případů nákazy je v Praze, a to 1947. V hlavním městě je nejhorší situace i v přepočtu na počet obyvatel, na 100 tisíc lidí tam připadá téměř 150 nakažených. Následuje Karlovarský kraj, kde na stejný počet obyvatel je 147 lidí s prokázanou nákazou.

Naopak v jižních Čechách evidují zhruba 28 nakažených na 100 tisíc obyvatel, což je nejméně v ČR.

S ohledem na příznivou epidemiologickou situaci vláda od konce dubna postupně uvolňuje opatření, kterými od března omezila volný pohyb a cestování, sdružování, podnikání, kulturu, sport, školní výuku a další aktivity.

Další vlna uvolňování včetně nošení roušek venku má následovat 25. května.

První nákaza koronavirem se v Česku prokázala 1. března, první nakažený člověk zemřel o tři týdny později.

Text pokračuje pod online reportáží.

S nemocí covid-19 dosud zemřelo 295 lidí, na pátek připadlo jedno úmrtí. Aktuálně se s nemocí potýká 2730 lidí. V nemocnicích bylo s nemocí 183 nakažených, z toho 39 ve vážném stavu.

Epidemie v USA

Spojené státy jsou co do počtu nakažených i mrtvých koronavirem nejhůře zasaženou zemí na světě. Potvrzených případů infekce USA evidují přes 1,44 milionu, z čehož 87 493 pacientů zemřelo.

Trump chce vakcínu proti koronaviru do konce roku. Projekt přirovnal k atomové bombě z 2. světové války

Číst článek

Agentura AFP nicméně připomněla, že v přepočtu na obyvatele na tom Spojené státy s populací 328 milionů nejsou zdaleka tak špatně. V tomto případě je předstihnou evropské země jako Francie, Španělsko, Itálie či Británie.

Testy za uplynulý den nákazu potvrdily u 26 396 lidí, což je zhruba o 300 méně, než o den dříve. Podle odborníků ale bude ve skutečnosti počet nakažených mnohem vyšší, mimo jiné i kvůli problémům s dostupností testů na koronavirus.

Rekordní nárůst

Brazílie za posledních 24 hodin registrovala více než 15 tisíc nově nakažených. O den dříve to bylo bezmála 14 tisíc. S nemocí covid-19 zemřelo dalších 824 lidí. Infekce se v zemi od počátku epidemie prokázala u 218 223 lidí, z čehož jich 14 817 zemřelo. S odvoláním na brazilské ministerstvo zdravotnictví o tom informovala agentura Reuters.

V Latinské Americe je 210milionová Brazílie co do počtu obětí i nakažených nejhůře zasaženou zemí. Celosvětově je na základě infikovaných na šestém místě, vyplývá ze statistiky specializovaného serveru Worldometers. Více nakažených hlásí už jen Spojené státy, Španělsko, Rusko, Británie a Itálie.

Vrchol koronavirové krize navíc Brazílii ještě čeká, domnívají se odborníci. Podle některých je také skutečný počet mrtvých, u kterých se potvrdil covid-19, výrazně vyšší, než uvádějí oficiální statistiky.

ČTK, tzr, aur Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme