V Česku je 2541 potvrzených případů koronaviru, celosvětově je nakažených přes 600 tisíc

  • Počet případů nákazy koronavirem překročil celosvětově hranici 600 tisíc. Na 28 tisíc lidí zemřelo. Evropa má již dvakrát více nakažených než Asie. Vyplývá to z údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse.
  • V Česku je aktuálně 2541 potvrzených případů nákazy novým koronavirem. Celkem bylo provedeno 36 374 laboratorních testů, uvádí na svých webových stránkách ministerstvo zdravotnictví.
  • Zdravotnická firma Abbott Laboratories oznámila, že získala ve Spojených státech povolení uvést na trh diagnostický test, který dokáže během několika minut zjistit přítomnost koronaviru v těle pacienta.
  • Počet nakažených v USA přesáhl 100 tisíc, což je nejvíce na světě. Tamní nemocnice se potýkají s žádostmi tisíců lidí o testy, které by u nich infekci potvrdily nebo vyvrátily.
  • Španělsko zaznamenalo rekordní počet úmrtí během jednoho dne. Nemoci COVID-19 způsobené koronavirem tam podlehlo přes 830 pacientů.

Madrid / Praha (Aktualizováno: 17:07 28. 3. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Španělské zdravotnictví je kvůli epidemii koronaviru přetížené | Foto: Susana Vera | Zdroj: Reuters

Počet potvrzených případů nákazy novým koronavirem v Česku stoupl v pátek o 373, což je zatím nejvyšší denní přírůstek. Celkem je v celém Česku k sobotnímu odpoledni evidováno 2541 potvrzených případů. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví ke koronaviru.

Roste také počet testů na koronavirus. Za pátek jich zdravotníci provedli 5247, tedy asi o 800 více než o den dříve. Celkem už bylo na koronavirus v Česku provedeno 36 374 testů.

Počet pacientů vyléčených z nemoci COVID-19 se změnil naposledy v pátek, kdy lékaři oznámili 11. případ. Počet úmrtí pacientů s koronavirem zůstává na devíti.

Text pokračuje pod online reportáží.

USA, Itálie, Španělsko

Nejvíce zasaženou zemí jsou USA s více než 104 tisíci infikovanými, následuje Itálie s 86 tisíci potvrzenými případy nákazy, Čína s téměř 82 tisíci nakaženými a Španělsku s více než 72 tisíci případy.

Počet nakažených koronavirem ve Španělsku v sobotu překonal 72 tisíc. Za posledních 24 hodin se nákaza potvrdila u 8189 dalších lidí a 832 pacientů nemoci podlehlo. Jedná se o největší přírůstek úmrtí za 24 hodin od počátku epidemie v zemi. Celkem ve Španělsku zemřelo 5690 lidí.

Rekordní počet nově nakažených koronavirem během 24 hodin byl registrován v Německu. Infikovaných tu v pátek bylo již 48 582, což je o 6294 více než den předtím. Za posledních 24 hodin zemřelo 72 lidí, čímž se celkový počet obětí vyšplhal na 325.

Kancléřka Angela Merkelová vyzvala občany k trpělivosti. Její úřad sdělil, že opatření omezující pohyb obyvatel potrvají nejméně do 20. dubna.

Ve Spojených státech, kde počet nakažených překonal hranici 100 tisíc, prezident Donald Trump podepsal zákon, který umožňuje povolat vojáky a členy národní gardy v záloze do služby. Tento krok by měl podle Bílého domu posloužit k případné mobilizaci lékařského personálu.

Trump slíbil, že USA vyrobí za sto dní 100 tisíc plicních ventilátorů, které poslouží pacientům nakaženým koronavirem. Někteří odborníci ale vyjadřují o reálnosti takového objemu pochyby.

Několik nových testů

Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv také schválil užívání testu vyvinutého společností Abbott pro výjimečné situace. Firma v prohlášení uvedla, že test začne distribuovat příští týden a zvýší jeho výrobu na 50 tisíc kusů denně.

Podle viceprezidenta oddělení pro výzkum a vývoj firmy Johna Frelse může být při použití tohoto molekulárního testu znám pozitivní výsledek za pět minut a negativní za 13 minut. „Přijdete na kliniku a během své návštěvy se hned dozvíte výsledek,“ řekl Abbott.

Pravidla pro rychlotesty se změnila. ‚Čekáme nižší chybovost,’ říká lékařka, která na problém upozornila

Číst článek

Ve státech v poslední době schválili několik testů na koronavirus od různých firem. Minulý týden dal úřad pro kontrolu léčiv souhlas s užíváním testu firmy Cepheid, který odhalí přítomnost koronaviru do 45 minut. Ten by se měl používat hlavně v nemocnicích.

Doposud musela být většina testů ve Spojených státech zaslána do laboratoří a výsledky byly zpravidla k dispozici až po několika dnech, píše agentura Reuters.

Situace v Číně

Čínské velkoměsto Wu-chan, kde se na konci loňského roku poprvé objevil nový typ koronaviru, se v sobotu po více než dvouměsíční izolaci otevřelo světu. Krátce po půlnoci ve městě zastavil první vlak s hrstkou cestujících.

Pevninská Čína zaznamenala v pátek 54 nových případů nákazy, všichni infikovaní si nemoc přivezli ze zahraničí. Peking již dříve sdělil, že cizinci mají od soboty vstup do Číny zakázaný.

Lidí, u nichž testy potvrdily přítomnost koronaviru, přibývá i ve státech jihovýchodní Asie. Malajsie v sobotu oznámila dalších 159 případů, celkem jich eviduje 2320. Počet nakažených i obětí za posledních 24 hodin vzrostl i v Indonésii, Thajsku, Vietnamu a na Filipínách.

vtk, kro, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme