Republikáni slaví. V doplňovacích volbách v Kalifornii dokázali získat zpět post kongresmana

Republikánská strana poprvé po více než dvou desetiletích získala v liberálním americkém státě Kalifornie kongresové křeslo, které dosud patřilo demokratům. Ve čtvrtek to k výsledkům doplňovacích voleb do Sněmovny reprezentantů napsal portál BBC. Voliči tento týden vybírali nástupce demokratické kongresmanky Katie Hillové, která loni na podzim odstoupila kvůli sexuálnímu skandálu.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muž si dezinfikuje ruce během doplňovacích voleb do Sněmovny reprezentantů USA v Kalifornii

Muž si dezinfikuje ruce během doplňovacích voleb do Sněmovny reprezentantů USA v Kalifornii | Foto: Robert Hanashiro-USA TODAY Staff | Zdroj: Reuters

Prezident Donald Trump úspěch republikána Mikea Garcii označil za obrovské vítězství. Výsledek americká média i komentátoři považují za jeden z ukazatelů poměru sil mezi republikány a demokraty před nadcházejícími listopadovými kongresovými a prezidentskými volbami.

Garcia, někdejší pilot amerického námořnictva, se v úterních doplňovacích volbách střetl s demokratkou Christy Smithovou, která je členkou kalifornského zákonodárného sboru. Hlasování vyhrál Garcia, kterého podpořilo 56 procent voličů, Smithová dostala 44 procent hlasů a porážku již uznala.

Big Congressional win in California for Mike Garcia, taking back a seat from the Democrats. This is the first time in many years that a California Dem seat has flipped back to a Republican. Also, Tom Tiffany beat his Democrat rival BIG in Wisconsin. Two great Congressional WINS!

14:58 – 13. 05. 2020

19134 103689

„Velké kongresové vítězství v Kalifornii pro Mikea Garciu, bereme si zpět křeslo od demokratů. Je to poprvé za mnoho let, co se kalifornský mandát demokratů vrátil republikánům,“ napsal na twitteru Trump. Podle BBC je to první takový úspěch republikánů od roku 1998. Sněmovní křeslo, které Garcia získal, republikáni ztratili v kongresových volbách v roce 2018.

VIDEO: ‚Ptejte se Číny.‘ Trump po otázce na testování předčasně opustil tiskovou konferenci

Číst článek

Smithová sice porážku uznala, zároveň ale prohlásila, že se s Garciou střetne v listopadu v řádných kongresových volbách. Garciův mandát totiž platí do konce ledna nadcházejícího roku, kdy po listopadových řádných volbách zasedne Sněmovna reprezentantů v novém složení. „Nepochybuji, že společně v podzimních volbách zvítězíme,“ vzkázala Smithová svým příznivcům.

Dvaatřicetiletá bisexuálně orientovaná Hillová byla dlouho považována za výraznou postavu v nastupující mladé generaci demokratů. Zlom v její kariéře ale přinesl loňský bouřlivý rozvod s jejím tehdejším manželem. Na veřejnost tehdy unikly její intimní snímky a také informace o jejím sexuálním životě.

Konzervativní média mimo jiné vytýkala Hillové, že v minulosti udržovala společně s manželem milostný vztah s mladou členkou jejího volebního štábu a že měla poměr i s asistentem. Hillová první vztah přiznala, druhý ale popřela.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme