Stát New York registruje rekordní nárůst nemocných i obětí. Vrchol pandemie podle guvernéra teprve přijde

Americký stát New York zaznamenal za poslední den 630 dalších úmrtí na nemoc COVID-19 a přes 10 800 nově nakažených koronavirem. U obou údajů se jedná o zatím největší přírůstek za 24 hodin. Ve státě, který je epicentrem pandemie v USA, se virem infikovalo již 113 704 lidí a 3 565 jich nákaze podlehlo. Na tiskovém brífinku to v sobotu prohlásil guvernér Andrew Cuomo.

New York (Aktualizováno: 21:37 4. 4. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle Cuoma pandemie ve státě zatím nedosáhla svého vrcholu. „Chtěl bych, aby byl vrchol zítra,“ poznamenal guvernér s tím, že počet infikovaných roste nyní nejrychleji na ostrově Long Island. | Foto: Mike Segar | Zdroj: Reuters

New York s necelými 20 miliony obyvatel po v sobotu oznámených údajích překonal co do počtu zemřelých více než miliardovou pevninskou Čínu, kde se virus objevil ke konci loňského roku poprvé. Více nakažených přitom měl již ve středu.

Ve státě New York je přes 100 tisíc nakažených. De Blasio vyzval k mobilizaci zdravotníků

Číst článek

Podle Cuoma pandemie ve státě zatím nedosáhla svého vrcholu, což znamená, že přírůstky počtu nakažených a zemřelých budou v dalších dnech stále větší. „Chtěl bych, aby byl vrchol zítra,“ poznamenal guvernér s tím, že počet infikovaných roste nyní nejrychleji na ostrově Long Island.

Zároveň však dodal, že na vrchol pandemie není New York v současné chvíli připraven. Ve státu totiž rychle docházejí lůžka v nemocnicích, jež se navíc stále potýkají s nedostatkem zdravotnického personálu. Největší příval nakažených přitom stát očekává do týdne.

Článek pokračuje pod online reportáží.

Čínské ventilátory jako dar

Do města New York má ještě v sobotu dorazit 1000 ventilátorů jako dar z Číny, který pomáhali vyjednat zakladatelé čínského gigantu Alibaba Jack Ma a Joe Tsai. Cuomo dnes poděkoval mimo jiné čínskému konzulovi v New Yorku a čínské vládě.

„Je to velká věc a bude to pro nás mít velký význam,“ řekl guvernér, který ve čtvrtek varoval, že by státu mohly ventilátory dojít za šest dní. Poznamenal však, že by se mělo v budoucnu vysvětlit, proč nemají USA kapacity na výrobu potřebných strojů na svém území. Dalších 140 ventilátorů daroval New Yorku stát Oregon.

Krematoria a márnice ve státě musí kvůli velkému počtu mrtvých zvyšovat svou kapacitu a pracovat i přes noc. Kvůli riziku nakažení nemá řada blízkých možnost rozloučit se se svými příbuznými v posledních hodinách před jejich smrtí.

Doktoři pak o úmrtí rodinu informují pouze telefonicky. Pohřbů se může zúčastnit jen hrstka lidí, kteří od sebe navíc musí udržovat odstup.

Podle statistik se však také dvě třetiny ze všech hospitalizovaných pacientů s nemocí COVID-19 již vrátily domů. Jen třetina tak vyžaduje delší léčbu. „To je to, co říkáme od začátku. Většina lidí nebude muset do nemocnice. Ti hospitalizovaní tam přijdou, obdrží léčbu, a odejdou,“ řekl guvernér.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme